אברוצו

אזור אברוצו, הידוע בנופים הרריים וטבע פראי, ממוקם במרכז איטליה ומשתרע מהלב ליבם של האפנינים עד חוף הים האדריאטי.
אי שם למעלה בהרים, בין פסגות וסלעים בראשיתיים, נמצאים אתרי נופש כגון פסקסרולי, ריביזונדולי, רוקרזו, המצוידים בציוד מתקדם לגלישת סקי וסוגי ספורט חורף אחרים.

מסלולים מוכנים לאיטליה ב87 שקלים
נוף פנורמי עוצר נשימה אל הפסגות הגבוהות בלתי נגישות של גראן סאסו ומונטי דלה לגה אי מאיילה לאט לאט הופכך לעמק גבעתי מרווח, המשתרע עד לחוף הים האדריאטי.
10 סיבות לבקר באברוצו
1. לגלות את “האזור הכי ירוק באירופה” ולבקר בפארקים לאומיים
אברוצו הוא אזור של פארקים, להם קוראים גם “הריאות הירוקות” של אירופה. ישנם כאן שלושה פארקים לאומיים, פארק אזורי ו-38 שמורות טבע אזוריות ולאומיות. בסה”כ השטח של אברוצו, שנמצא תחת פיקוח של רשויות המדינה, מהווה כ-30% מהשטח של האזור כולו. לא קל לבחור רק פארק אחד בין כל השפע הזה: הפארק ההיסטורי של אברוצו, לאציו ומוליזה, אשר נוסד עוד בשנת 1923, פארק של גראן סאסו ומונטי דלה לאגה או פארק מאיילה וכן שמורות טבע מרובות. מורי דרך וחברות תיירות מציעים מסלול לכל טעם ולכל כיס: טיולים רגליים, רכיבה על סוסים או על אופני הרים, גלישת סקי… וגם בדרגות קושי שונות: מסיורים פשוטים עד לספורט אתגרי. כמו כן, ישנם מסלולים לאנשים עם מוגבליות.
2. לחקור 130 ק”מ של חופים ברצועת החוף של הים האדריאטי
רצועת החוף של הים האדריאטי הנפלאה משתרעת לאורך של 130 ק”מ ומתחלקת לשני חלקים: בצפון ישנם חופים חוליים רחבים, המצוידים בכל מה שנחוץ לחופשה, לאורך קו החוף קיים שביל אופניים (כ-45 ק”מ); בדרום המפרצים מעוטרים בטרבוקות – רציפי עץ לדייג, הטובעים בצמחייה ים תיכונית. תיירות קיצית מאוד מפותחת באזור הזה: מונטסילבנו, פינטו, רוזטו דל אברוצי, אלבה אדריאטיקה ואורטונה נחשבים לחופים הפופולריים ביותר. בין כל אתרי הנופש של רצועת החוף האדריאטית באברוצו יש קסם מיוחד: ניתן לחוות בה אווירה של עיירות דייג הקטנות מימי הביניים ומעל הים מתנשא רכסההרים גראן סאסו, מה שהופך את הנוף לעוד יותר מרשים.

3. להתנסות בדייג בטרבוקי
טרבוקי הוא רציף עשוי מעץ, המחובר ליבשת באמצעות מעברים צרים. ריבוי רציפים כאלה ניתן למצוא לאורך החוף בין הערים סן ויטו לפוסצ’זיה. זוהי שיטת דייג עתיקה באמצעות רשת שמאוד נפוצה באברוצו. המתקן הזה הומצא ע”י דייגים שלא רצו לצאת לים הפתוח בסירה. שיטת דיג זו נקראת “איזון”. רשת הרמה מלבנית נקשרת לשני עמודים, המחוברים ע”י כננת שמאפשרת להרים או להוריד את הרשת. בתקופה שבין אוקטובר לאפריל בחוף ניתן לדוג קיפונים, ורדונים, ומרמורים, ומאפריל ועד מאי חובבי דייג יוכלו לתפוס כאן דיונונים, דגיגי הרינג, סרדנינים ואנשובים.
4. לגלות את פנינת אלבה-פוצ’נס
אלבה פוצ’נס היא פנינה ארכיאולוגית של אברוצו. העיר, שנוסדה על ידי הרומאים, נמצאה בעמדה אסטרטגית על גבעה במרגלות ההר ולינו (בגובה של 1000 מטרים מעל פני הים) והייתה מבוצרת היטב: חומותיה משתרעות לאורך של כ-2.9 ק”מ, ורוב החגורה הזו נשמרה היטב עד היום. העיר החלה להתפתח במאה ה-3 לפנה”ס והגיעה לשיאה בתקופת האימפריה הרומית. ארכיטקטורה אורבנית עדיין מאוד בולטת במקום הזה: היא התבססה על הצטלבות של הרחובות הראשיים (קרדו ודקומנום), דבר שמאוד אופייני לכל הערים הרומיות. האטרקציות העיקריות הינן האמפיתיאטרון של אלבה פוצ’נס, מקדש של הרקולס ומקדש של אפולו, אשר הפך לכנסייה נוצרית סן פייטרו ושינה משמעותית את המראה החיצוני שלו בתקופת ימי הביניים. בתוך הכנסייה נשמרו עמודים עתיקים ופסיפס בסגנון קוסמטסקו.

מסלולים מוכנים לאיטליה ב87 שקלים
5. לעשות גלישת סקי בסן סאסו על הקרחון הדרומי ביותר באירופה
באברוצו שוכן האזור הגבוה ביותר של הרי האפנין, כאשר בפסגות שלהם ממוקמים אתרי סקי מפורסמים כגון קורנו גרנדה דל גראן סאסו והר מונטה אמארו שמהווה חלק מרכס הרים מאיילה. ההר הכי גבוה באברוצו הינו קורנו גרנדה (“קרן גדולה”). גובהו 2912 מטרים ועליו נמצא הקרחון הדרומי ביותר באירופה בשם קלדרונה.

6. לטעום ארוסטיצ’יני עם כוס יין מונטפולצ’נו ד’אברוצו

שיפודי ארוסטיצ’יני הם מאכל מסורתי של אזור אברוצו.
המנה הכי פופולרית הינה בשר כבש על שיפודים דקים, אותו מכינים על גחלים. אף פסטיבל או פגישה עם חברים לא מתקיימים בלי מאכל זה. ישנם מספר רב של טרטוריות שמתמחים בהכנת של המנה זות.
אל תשכחו שהיין של אברוצו הוא פופולרי מאוד בכל העולם ובמשך שנים רבות נחשב לאחד היינות הטובים באיטליה שזכה בפרסים רבים בינלאומיים. הגפן המסורתי של אברוצו לייצור יין לבן הינו טרביאנו ד’אברוצו וליין אדום – מנטפולצ’נו ד’אברוצו.
בקטגוריית DOC נכללים יינות מסוג מנטפולצ’נו ד’אברוצו (ביניהם גם יין ורוד צ’רזולו) – יין ריחני יבש חזק, וטרביאנו ד’אברוצו – יין יבש עם ניחוח עדין וגם יינות קונטרוגוארה לבנים ואדומים, אותם מייצרים באזור טראמנו.
7. לגלות את העיירות הקטנות של אברוצו
אחת הסיבות החשובות לבקר באברוצו היא לגלות את הערים העתיקות הקטנות, להן באיטלקית קוראים בורגים.
במחוזר ל’אקווילה כדאי לראות את קסטל דל מונטדובה המדהים, אשר נמצא בפארק הלאומי גראן סאסו, או את בורגו סקאנו, אשר ממוקמת בהרי מרסיקאני ליד הפארק הלאומי אברוצו, לאציו ומוליזה, שם בחורף נפתח אתר סקי.
גוארדיאגרלה במחוז קיאטי שנקראת גם “העיר מן האבן” נמצאת בלב ליבו של הפארק הלאומי מאיילה. עיירה זו ידועה בשל תוצרת מלאכת היד ובנוסף נשמרו כאן כנסיות רומניות מדהימות, מגדלים ושערים שמהווים חלק מחומות העיר. ליופיה של העיר העתיקה בבורגו רוקה סן ג’ובני מתווספים גם הניחוחות של חורש. דרך רחובות צרים ותלולים של עיירת צ’יביטלה דל טרונקו ניתן להגיע למבצר, אשר מהווה יצירת מופת הנדסית במחוז טראמו שמתנשא מעל פסגת הסלע, אורכו כ-500 מ’ והשטחו הכולל הוא 25000 מ”ר. על מנת לנוח אחרי טיול כזה, מומלץ לטעום את צ’פה המסורתיים – אלה אטריות ביצים, בהם צ’יביטלה דל טרונטו מתגאה במיוחד, וגם להזמין מוצרי נקניק, גבינות, ירקות ופטריות כמהין נהדרים.

8. להינות מסיור בטירה הגבוה ביותר באיטלה – קאלאשו
הטירה ברוקה קאלשו היא אחת הביצורים הגבוהים ביותר באיטליה, שממוקמת בגובה של 1460 מטרים ומתנשא מעל העמק של נהר טירינו ורמת נאוולי. הטירה הוקמה למטרות צבאיות בלבד. התמזגות שלה עם הנוף ומיקומה הנוח הפכו אותה לבלתי חדירה.
החורבות הציוריות של המבצר שימשו כבמה לסרטים כגון “ליידי נץ”, “המסע של הכלה”, “פדרה פיו”, “שם הוורד”, “אופק האירועים”. בגלל יופיו של המקום הזה, במאים ומקרינים קוראים לאזור שנפרש ממבצר ברוקה קאלשו ועד לסנטו סטפנו די ססניו – “תצלום מושלם”.

מסלולים מוכנים לאיטליה ב87 שקלים
9. לקרוא שיר בסולמונה – עיר הולדתו של אובידיוס
סולמונה ידועה כעיר עם היסטוריה עשירה, אמנות ותרבות וגם כמקום הולדתו של פובליוס אובידיוס נאזו, המחבר של השיר “מטמורפוזות”. את שרידי מבנים של מוניקיפיום סולמו ניתן לראות למשל באתר ארכיאולוגי של בית מקדש שנבנה לכבוד הרקולס במרגלות ההר מורונה. סולמונה מפורסמת בשל עיבוד מתכות ובתקופת ימי הביניים פעל כאן בית ספר לצורפות. בין האטרקציות הפופולריות ביותר כדאי לציין את הכיכר פיאצה מג’ורה, מקום היסטורי, בו כיום מתקיים טורניר אבירים, אמת מים, אשר נבנתה בשנת 1256 ועוברת דרך כל הכיכר, מזרקת דל ווקיו (“מזרקת הזקן”) שהוקמה בשנת 1474 ונחשבת לאחד המבנים הראשונים של הרנסאנס בעיר. מבין כנסיות רבות צריך לציין את סנטה מריה דלה טומבה ממאה ה-12, סן פרנצ’סקו דלה סקרפה משנת 1290 וגם מתחם מונומנטלי סנטיסימה-אנונציאטה וכמובן קתדרלת סן פנפיליה. כמו כן, סולמונה ידועה בכל העולם בשל ייצור בונבוניירות. מסורת זו החלה כאן בסוף מאה ה-15.
10. לעבור מתחת למפל בקרמניקו טרמה
מרכזי בריאות ואתרי ספא של קרמניקו משתמשים במים תיו-קרבמידיים ואוליגומינרליים ממקורות של סלוטה, ג’יזלה ופישארלו, להם יש תכונות אנטי דלקתיות ומשתנות. בנוסף, במרכזים אלה מציעים מגוון רחב של טיפולים למחלות דרכי נשימה, שמיעה ומערכת שריר-שלד באמצעות עיסוים, פיזיותרפיה, שיקום, טיפולים קוסמטיים ופיטנס. במרכז התרמי יש גם טיפולים לילדים. בשל המיקום בפארק הלאומי מג’לה, אורחים של קראמניקו טרמה יכולים לשלב טיפולים עם טיולים בשמורת הטבע, לבקר במוזיאונים ואטרקציות רבים.

לרכוש מסלול מוזל

מאמר נגמר, אך שאלות נשארו?