מילאנו

למרות שהמראה החיצוני של מילאנו (Milano) מאופיין בעיקר בארכיטקטורה מודרנית, בעיר הזאת קיים שפע של אתרים היסטוריים ואטרקציות.

בהיכרות ראשונית היא הרבה פעמים יוצרת רושם מוטעה. אך למעשה, מילאנו היא הרבה יותר מעיר תעשייתית: ככל שתתקרבו יותר למרכז, כך תפגשו יותר ויותר בתים, כנסיות וכיכרות עתיקים.

כדי לראות את כל האטרקציות של מילאנו צריך להקדיש הרבה יותר מיום אחד.

כיכר דואמו וקתדרלת מילאנו

 • הכתובת: Piazza del Duomo;
 • כניסה: 3 יורו, עליה לגג – 9 יורו (במדרגות) ו-13 יורו (במעלית).

כל הדרכים בסופו של דבר מובילות לכיכר הראשית – פיאצה דואומו, בה ניצב הסמל המפורסם ביותר של העיר, קתדרלת מילאנו או Duomo di Milano.

הקתדרלה, העשויה משיש לבן, נבנתה בסגנון "גותיקה לוהבת", כאשר החזית שלה מעוטרת ב-3400 פסלים ואינספור תלתלים, קישוטים וציורים.

קתדרלה היא כנסייה פעילה לכן על מנת לבקר בה, חובה לשמור על לבוש שמקובל אצל קתולים.

 • היא פתוחה בין 08:00 ל-19:00 (מבקרים אחרונים מורשים להיכנס עד 18:00);
 • כרטיס כניסה עולה 3 יורו.

על מנת להיכנס לתוך Duomo di Milano, צריך לעבור דרך גלאי מתכות ולהראות לשומרים את התיקים שלכם. כניסה עם מזוודות ואפילו עם תיקים גדולים אסורה.

מקום הכי פפולרי שמושך את רוב התיירים הינו גג של הקתדרלה, ממנו נשקף נוף מרהיב אל כיכר דואמו ואפשר לראות בקרוב את חזיותיה הנפלאים של הכנסייה.

 • הכניסה לגג פתוחה בין 09:00 ל-19:00 (גם לכאן המבקרים האחרונים יכולים להיכנס עד השעה 18:10);
 • אל הגג ניתן לעלות ברגל (9 יורו) או במעלית (13 יורו).

אמנם למעלית כמעט תמיד יש תורים ארוכים, לכן מומלץ לעשות את העליה ברגל.

גלריית ויטוריו אמנואלה השני ושור מטורינו

 • כתובת: Piazza del Duomo;
 • עלות כניסה: כניסה חופשית.

מכל הצדדים כיכר דואומו מוקפת בארמונות-פלאצו. בתוך רוב הפלאצו נמצאים מרכזי קניות – גלריות סגורות דמויי סמטאות, אשר מחברים בין כיכרות העיר.

המפורסמת ביותר היא גלריית ויטוריו אמנואלה השני (Galleria Vittorio II) שמשתרעת מדואומו מילאנו ישירות אל תיאטרון לה סקאלה.

ריצפה במרכז הגלריה, אשר נבנתה בצורת מתומן, מכוסה בסמל של טורינו, כאשר בחלק המרכזי שלו מצוייר שור עם שקע באזור איבר המין.

על פי אחת האגדות המקומיות, כדי שהמשאלה הכי נחשקת שלכם תתגשם, צריך לשים עקב לתוך השקע הזה ולעשות סיבוב של 360 מעלות.

זו הסיבה לכך שהחלק הזה של השור, שהיה פעם שלם, הפך לבור די עמוק. עם זאת, השור מטורינו עדיין מושך אליו תיירים רבים שמקווים בעזרתו להגשים את חלומותיהם.

כאשר הפולחן העיקרי מסתיים, אפשר לעשות סיור בגלרייה היפה ביותר בעיר וליהנות מתמשיחים ופסיפסים על הקירות ומויטראז'ים על פני כיפת זכוכיות מרשימה בגודל של 47 מ'.

גלרית ויטוריו אמנואלה II

בית האופרה של לה סקאלה

 • כתובת: Via Filodrammatici, 2;
 • עלות כניסה: 9 יורו (קיימות הנחות לילדים ופנסיונרים).

הארכיטקטורה של התיאטרון המפורסם בעולם, בו שרו וגם ממשיכים לשיר כל הכוכבי אופרה הגדולים, לא מרשימה במיוחד. כל הקסם קורה בפנים!

לכן, אפילו אם לא תצליחו לקנות כרטיסים להצגה או לקונצרט של תזמורת סימפונית, בהחלט כדאי לבקר בתוך התיאטרון על מנת לראות את הפנים המפואר שלו ולחוות אווירה בלתי נשכחת בעת סיורכם דרך האולמות והמרפסות שלו.

 • מה גם שכרטיס כניסה לתיאטרון ולמוזיאון לה סקאלה בשעות היום (09:00-17:30) יעלה לכם 9 יורו בלבד.

הכרטיסים להופעות עצמן ניתן לרכוש בקופה של התיאטרון או להזמין דרך אתר האינטרנט של לה סקאלה.

אם בכל זאת תרצו לראות מופעים הכי מפורסמים על פי יצירותיהם של פוצ'יני, וורדי ושאר המלחינים האיטלקיים בעלי שם עולמי, כדאי לשריין כרטיסים מראש.

 • את הכרטיסים ליציע עליון ניתן לרכוש ב-15 יורו ללא תלות למעמד ההצגה;
 • כאשר עבור מקומות באולם הגדול תצטרכו לשלם 250 יורו לאדם.

הארמון המלכותי

 • כתובת: Piazza del Duomo, 12;
 • עלות כניסה: 12 יורו (קיימות הנחות לילדים, סטודנטים, פנסיונרים ומשפחות).

בצידו השמאלי של הקתדרלה, בכיכר דואומו עומד הארמון המלכותי לשעבר Palazzo Reale שכיום משמש כמרכז התרבות וגם כמוזיאון המרכזי של העיר.

מלבד תצוגות אינסופיות, מתקיימות כאן תערוכות תמטיות של האמנות המודרנית והקלאסית. אגף מזרחי של הארמון משמש כמוזיאון של קתדרלת מילאנו (כניסה אליו ניתנת עם אותו כרטיס שרכשתם כדי לבקר בקתדרלה עצמה).

למרבה הצער, הארמון נפגע מהפצצות בזמן מלחמת העולם השניה ומה שנשאר ממראה הפנים המקורי שלו זהו אולם קריאטידות. כל שאר החלקים שוחזרו באמצע המאה ה-20.

רחוב Via Monte Napoleone

 • כתובת: Corso Vittorio Emanuele II, Via Monte Napoleone;
 • כניסה: ללא עלות.

ממש מאחורי הקתדרלה נמצאים רחובות מסחריים ראשיים של בירת האופנה. לאורך שדרת Corso Vittorio Emanuele II נפרשו חנויות גם עם מותגים המפורסמים בכל העולם וגם עם מוצרים שמתאימים לכל כיס.

אם תלכו דרך Via Monte Napoleone המפורסמת, תגיעו לרובע האופנה – שכונה של חנויות עם מותגי יוקרה מבתי אופנה מובילים של haute couture.

גם אם המחירים במרכז מילאנו גבוהים מדי עבורכם, בהחלט כדאי לעשות סיור דרך רחוב מונטנפולאונה, שנראה כמו מוזיאון האופנה, וליהנות מתצוגות מפוארות, אשר מוצגות בויטרינות של החנויות, או כדי לפגוש במקרה איזה כוכב טלוויזיה שיצא לקניות בבוטיקים.

"הסעודה האחרונה" של ליאונרדו דה וינצ'י

 • כתובת: Piazz Santa Maria delle Grazie;
 • כניסה: 10 יורו (קיימות הנחות לילדים, כניסה לפנסיונרים חינם).

בזיליקה קטנה ומרוחקת מכיכר הראשית של העיר עם חזית לא ייחודית במיוחד, שומרת בתוכה אוצר אמיתי של תרבות עולמית – תמשיח של לאונרדו דה וינצ'י "הסעודה האחרונה" (The Last Supper, Il Cenacolo).

עם זאת, על מנת לראות את יצירת מופת זו כדאי להזמין כרטיסים מראש דרך אתר האינטרנט. ייתכן שלא תוכלו לרכוש כרטיסים במקום עקב ביקוש גדול.

לאולם, בו נמצא התמשיח, אפשר להיכנס רק למשך 20 דקות. בתוך הבזיליקה, הקבוצה עוברת בדרך סלולה כך שכולם יוכלו לראות את "סעודה האחרונה" גם מרחוק וגם מקרוב, ולאחר מכן יבקשו מכם לצאת החוצה.

 • בזיליקה פתוחה מיום שלישי עד יום ראשון בין 08:15 ל-18:45.

רובע Navigli

 • כתובת: Porta Ticinese, Piazza Ventiquattro Maggio;
 • כניסה: ללא עלות.

כל הבוהמה והנוער היצירתי נפגשים בערבים ברובע Navigli שבדרום העיר. Navigli היא מערכת של תעלות לשייט ספינות, אשר הפכה פעם את מילאנו לעיר נמל גדולה!

וזאת למרות שהיא ממוקמת רחוק מהים ושום נהר לא זורם דרכה! כל זה הודות לעובדה שבימי הביניים המילאנזים חפרו מערכת תעלות לארוך כל מחוז לומברדיה, אשר מחברות את העיר לים, על מנת לספק לעיר סחורה.

כיום בעיר נשארו רק שלוש תעלות כאלה, הנמצאות ברובע Porta, שהפכו לאטרקציה מקומית. טיילות לאורך התעלות התמלאו ב

 • מסעדות;
 • בתי קפה;
 • חנויות של מעצבים מקומיים.

שקטה ביום, בערב Navigli מתעוררת לחיים תוססים. תושבים מקומיים אוהבים לבוא לכאן כדי לשתות כוס יין בבית קפה עם נוף אל המים, להיפגש עם חברים או לדייט במקום הכי רומנטי בעיר.

 • בשבתות, לאורך התעלות פועל שוק הפשפשים, בו ניתן למצוא וינטאז' איטלקי מעניין.

רובע Navigli המוכר בזכות הבתי קפה, מסעדות וברים הרבים

בזיליקת סנט אמברוז

בהחלט כדאי לכם להקדיש מזמנכם לביקור בבזיליקת סנט אמברוז כדי לראות במו עיניכם את הבניין בן אלף שנה. המקום הזה ממחיש היסטורה מימי העבר: ציורי קיר, ציורים בנושאי הדת, כלים, בהם משתמשים בכנסיות – דבר מרשים ביותר! זהו מקום נפלא כדי לחוות אווירה ייחודית של ימי העבר ושל שלווה.

הבזיליקה נמצאת בכתובת Piazza Sant'Ambrogio, 15. המקום פתוח מיום שני עד יום שבת בין 10:00 ל-12:00 ובין 14:30 ל-18:00 ובימי ראשון, בין 15:00 ל-17:00. באתר האינטרנט של בזיליקה לא צויינה עלות כניסה, לכן היני סבור כי הכניסה היא חופשית.

טירת ספורצה

אולי זוהי הטירה הפופולרית ביותר במילאנו, אשר נוסדה במאה ה-15 כמקום מגוריה שם דוכסים ממשפחת ספורצה. כיום היא פתוחה לתיירים שמעוניינים להכיר לא רק את חייהם היומימיים של האצולה מאותם זמנים, אלא גם להינות מיצירות אמנות של איטלקים מפורסמים.

בעלות של 15 יורו, תוכלו לבקר באולמות של המוזיאון שנמצא בטירה, בו מוצגים רהיטים וכלי בית, וגם בגלריית האמנות עם ציורים של מנטניה, בליני, קורג'ו. ישנו גם אולם נפרד, אשר מוקדש ללאונרדו דה וינצ'י (שבעצמו היה אחראי על עיצוב הטירה). מומלץ להיכנס גם למוזיאון הארכיאולוגי.

 

ארמון Sforza במילאנו

חופשה עם ילדים במילאנו

מוזיאון המדע והטכנולוגיה

אולי זהו אחד המוזיאונים המעניינים ביותר במילאנו: כל שלושת הקומות שלו מוקדשות להמצאות טכניות שונות של האנושות! כאן תמצאו כל דבר אפשרי, החל ממנוע קיטור ועד לצוללת. גלי רדיו וחשמל, טלוויזיה וטלגרף, שעונים ומכשירים אסטרונומיים – זהו מקום מאוד מרתק לא רק לילדים אלה גם למבוגרים. וכמובן, אל תפספסו הזדמנות לבקר באולם המצאות של לאונרדו דה וינצ'י עצמו – אולי אתם תהיו אלה שתפתרו את הסוד של הגאון הגדול?

המוזיאון פתוח מיום שלישי עד יום שישי בין השעות 09:30 ל-17:00, בימי שבת ובחגים בין 09:30 ל-18:30, בימי שני וגם ב-25 לדצמבר וב-1 לינואר המוזיאון סגור.

עלות כרטיס כניסה – 10 יורו (כרטיס רגיל), לצעירים מתחת לגיל 25 (חובה להציג דרכון), לילדים בגילאי 3-13, לפנסיונרים מעל גיל 65 ולקבוצות של 10 אנשים הכרטיס יעלה 7.5 יורו. לילדים מתחת לגיל 3 ולאנשים עם מוגבלויות (עם מלווה) הכניסה חופשית.

כתובת של המוזיאון: Via San Vittore, 21. למוזיאון ניתן להגיע באמצעות אוטובוס (קווים מס' 50, 58, 94).

מוזיאון צעצועים

באילו מקומות כדאי לבקר עם ילדים במילאנו ? כמובן שבמוזיאון הצעצועים! ובכלל, מי אמר שצעצועים מעניינים רק את הילדים? מבוגרים נהנים מהם לא פחות! למרות שאתם כבר לא בני 5 ואפילו לא בני 8, כדאי לכם לעשות סיור במוזיאון הצעצועים של מילאנו.

כאן תמצאו יותר מ-2000 צעצועים עתיקים ומודרניים מכל הסוגים ומכל הצבעים – החל מצעצועים, בהם שיחקו ילדים במאה ה-18 ועד "חברי ילדות" שלנו שאנחנו מכירים משנות ה-60 של המאה הקודם. זהו מקום נפלא, בו תוכלו להרגיש נוסטלגיה לילדות ולגלות את אורח חייהם של ילדים מן העבר.

המוזיאון נמצא ב- Via Gianni Rodari, 3ופתוח מספטמבר עד מאי מיום שני עד יום שבת. עלות כניסה: 8 יורו.

אצטדיון סן סירו הוא אחת האטרקציות המפורסמות ביותר במילאנו. תיירים ומדריכי דרך מעניקים לו את אותו מעמד כמו לתיאטרון לה סקלה או לקתדרלת דואמו.

באצטדיון זה כבר עשרות שנים (יותר נכון מ-19 לספטמבר 1926) מתקיים דרבי בין מילאן לאינטר. כך יצא שהאצטדיון הו מגרש ביתי עבור שתי הקבוצות. דרך אגב, לו יש שני שמות. סן סירו – זהו שם ישן, בו משתמשים אוהדי מילאן. אך למעשה, השם שלו כבר מזמן שונה ובכל המפות וגם בקרב אוהדי אינטר הוא נקרא ג'וזפה מיאצה. תיירים רבים טועים כאשר חושבים שמדובר בשני מקומות שונים. בפועל זהו אותו מקום.

מלבד משחקי כדורל, בסן סירו מתקיימים מופעים רבים. בוב מארלי עם מופע היחידי שלו באיטליה, דפש מוד, U2 ורבים אחרים הופיעו כאן.

האצטדיון נחשב לפופולרי מאוד בקרב אוהדי כדורגל. כרטיסים למשחקים של הקבוצות נמכרים כמה שבועות לפני המועד לכן די קשה להשיג אותם.

בשטח של האצטדיון פועל מוזיאון שמספר את ההסיטוריה של שני מועדוני כדורגל: מילאן ואינטר. אצל האוהדים יש בדיחה שהעיר, האצטדיון והמוזיאון אלה דברים משותפים היחידים שיש לשתי הקבוצות. לא חובה להיות אוהד כדורגל כדי להבין את הערך של התערוכות שמוצגות כאן. חולצות של שחקנים מפורסמים, נעלי כדורגל, כדורים – אכן מדובר בדברים מיוחדים.

וגם אם המופעים, העבר וההווה של כדורגל לא מעניינים אותכם, בכל זאת מומלץ לבקר בסן סירו רק כדי להינות מארכיטקטורה איטלקית של המאה ה-20 ולהתרשם מהבניין המודרני הנפלא הזה.

הכתובת: Piazzale Angelo Moratti, 20151 Milano.
איך למצוא אותו: תגיעו לשער הדרומי ותחפשו אצטדיון מס' 14.

איך להגיע לשם?

האצטדיון ממוקם במרכז מילאנו. ניתן להגיע אליו בקלות באמצעות תחבורה ציבורית.

 • רכבת תחתית: תעלו על קו אדום ותגיעו לתחנת "כיכר לוטו" ולאחר מכן תקחו אוטובוס מס' 49. תרדו בתחנה הסופית.
 • מכיכר דואמו לאצטדיון ניתן להגיע בקלות באמצעות אוטובוסים (קווים מס' 49, 78) או ברכבת קלה מס' 16.
 • אם אתם מתכננים לא רק לעשות סיור אלא גם לראות משחק, יש לכם אפשרות לעלות לאוטובוס חינם, שיוצא מדואמו בימים בהם מתקיימים המשחקים.

שעות פתיחה ומחירים

אצטדיון פתוח מ-10:00 עד 17:00. ניתן להזמין סיור מודרך בשפה אנגלית.
עלות כניסה: 10-17 יורו.

5 המסעדות הטובות ביותר במילאנו 

Ristorane Da Guilia
מסעדת Ristorane Da Guilia המפורסמת בשל המטבח הים תיכוני, כל הרכיבים הקמחיים שלה נוצרים במקום. שפית ג'וליה גרנדה מעניקה משמעות גדולה לעיצוב של האוכל, לכן לכל המנות יש לא רק טעם נהדר, אלא גם המראה. אורחים יכולים לבחור בין תפריט רגיל, תפריט יומי ותפריט הטעימות. המנות הקלאסיות כוללות אורקייטה עם עגבניות קצוצות, רוקולה, גבינות סטרטצ'לה או אספרגוס, דניס ועגבניות שרי. אל תשכחו להזמין כוס יין מרשימת היינות האיטלקים. אם מזג אוויר יהיה חם, תוכלו לתפוס שולחן בחצר של המסעדה.

Ristorante Da Giulia, Piazza Antonio Gramsci 3, 20149 Milano, +39 02 3651 2177, ristorantedagiulia.it

Cresio 7
מקום מאוד פופלרי Ceresio 7 פועל תחת ניהולם של דן ודין קייטן, המסיידים של המותג Dsquared2. מלבד אווירה אופנתית ואלגנטית, מהמסעדה נשקפים נופים עוצרי נשימה אל העיר. תשומת לב רבה מוקדשת לדברים קטנים: המרפסת מלאה בפרחים, וחלקים של עץ בפנים יוצרים אווירה של מודרניות. מנות מפסטה מתוכננות בקפידה: המנות הטובות ביותר כוללות לינגוויני עם לובסר וקישואים מוקפצים, רביולי עם בשר עגל ברוטב טרטר עם ליים טרי וניוקי עם אפונה, חזרת וגבינת טומה. בחירת המשקאות לא פחות טובה מהבחירה של מאכלים. המסעדה מציעה מגוון רחב של יינות וקוקטיילים.

Ceresio 7, Via Ceresio 7, 20154 Milano, +39 02 3103 9221, ceresio7.com

Un Posto a Milano
למרות שמסעדת Un Posto a Milano נמצאת במרכז העיר, המטבח המסורתי שלו נותן הזדמנות להכיר את האוכל הכפרי ואת התוצרת החקלאית. במסעדה מודרנית זו מכינים מאכלים רק מרכיבים מקומיים, כאשר רובם מוצרים אורגניים. התפריט מבוסס על מוצרים טריים הזמינים, כולל ירקות עונתיים. המנות הפופולריות ביותר הן ריגטוני עם עגבניות מיובשות, מוצרלה ובזיליקום טרי, ומנות פסטה מסורתיות.

 

Un Posto a Milano, Via Privata Cuccagna 2, 20135 Milano, +39 02 545 7785, unpostoamilano.it

Alice Ristorante
מסעדה זו מעוטרת בכוכב מישלן ומציעה לאורחיה מאכלים ממטבח ים תיכוני מסורתי עם טעם לוואי של מודרניות. המסעדה נוסדה על ידי שפית ויואנה ורזה ומלצר הראשי וסומלייה סנדרה סיסיריאלו, כאשר החלום שלהן היה להכין מנות יצירתיות מהמוצרים הטובים ביותר. את המנות אפשר לבחור מתפריט ועל מנת היום תוכלו לשאול את המלצר הראשי. מנות פסטה מאופיינות במינימליזם: ספגטי ברוטב עגבניות ובזיליקום, טליאטלה שמנת עם אספרגוס ופרמזן, מבחר גדול של מנות בשר ודגים. לקינוח אפשר להזמין סורבה או גלידה ביתית.


Alice Ristorante, Piazza XXV Aprile 10, 20121 Milano, +39 02 4949 7340, aliceristorante.it

Il Ristorante Trussadi alla Scala
Il Ristorante Trussadi alla Scala – זוהי מסעדת גורמה. כדי להתרשם ממבחר עשיר של מאכלים, אותפ מכינים  מרכיבים איכותיים בשילובים חדשניים, האורחים יכולים לבקש תפריט טעימות שמורכב מחמש מנות, אשר כוללות מנות פתיחה, מנות פסטה, שתי מנות עיקריות וקינוח לבחירה. מומלץ לטעום ניוקי אפוי ומטוגן על האש עם מרק דגים, תמנון ועלי נסטורטיום. מנת רביולי עם פרמזן, אספרגוס ובשר חזיר, המעוטרת בביצת שליו, גם ראויה לציון.

 

Il Ristorante Trussardi alla Scala, Piazza della Scala 5, 20121 Милан, +39 02 8068 8201, trussardiallascala.com

מסעדת Un Posto a Milano

מאמר נגמר, אך שאלות נשארו?

4 thoughts

 1. מכבי הגיב:

  חמל"ז!!! כמה השקעה. כל הכבוד. למרות שנו נוסעים במאורגן אני חייב להיות בעניינים. ממש מאיר עיניים. תודה

  1. אלכסנדר הגיב:

   תודה!

 2. ויטנברג יוסי הגיב:

  אלכס בוקר טוב
  נוחתים במלפנסה ביום שישי בערב 18.30 21.10
  משכירים רכב רק מיום ראשון בשעות הצהריים 23.10 ממלפנסה.
  חושבים לקחת מלון ליד השדה באותו ערב.
  מה אתה מציע לעשות ביום שבת 22.10 והיכן לקחת מלון בנחיתה. אנחנו זוג בשנות ה60 המאוחרות
  אודה על תשובתך

  1. גימפל אלכסנדר הגיב:

   היי שלום!
   ביום שבת אני ממליץ לכם לעשות יום טיול במילאנו
   ובנוגע לבתי מלון בדה יש מגוון אופציות טובות
   אם תרצו אשמח לבנות לכם מסלול אישי מותאם בו תוכלו לנצל את היום שיש לכם בצורה הכי טובה אפשר
   https://north-italy.co.il/%D7%91%D7%A0%D7%99%D7%99%D7%AA-%D7%9E%D7%A1%D7%9C%D7%95%D7%9C-%D7%90%D7%99%D7%A9%D7%99