רומא

רומא (Roma) – היא עיר הבירה של איטליה ושל האזור לאציו, וגם אחת הערים המתויירות ביותר בעולם. רומא נפרסה על 12 גבעות, כאשר החלק ההיסטורי שלה (העיר העתקיה) עומד על 7 גבעות. מהצפון ועד הדרום היא חצויה על ידי נהר הטיבר.

במשך מאות שנים, רומא הייתה יישוב קטן בלב חצי האי האפניני, אך בעקבות מיקומה המרכזי, מדיניות אגרסיבית ופיתוח אמצעי לחימה וטקטיקות צבאיות חדשניות, היא הפכה לאחת הערים המובילות באזור.

טיול עם ילדים ברומא

בתמונה: הכיכר של הוותיקן ברומא (Piazza San Pietro)

המדינה הרומית הגיעה לשיאה תחת שלטונו של קיסר אדריאנוס במאה השנייה לפנה”ס, כאשר הכוח הצבאי והכלכלי העצום שלה באו בשילוב עם השלום בתוך האימפריה עצמה. אוכלוסייתה של רומא באותה תקופה מנתה מעל 1 מיליון בני אדם.

אך פלישות אכזריות של הגרמניים והסלאביים וגם מרידות רבות בתוך המדינה הביאו לסופה של האימפריה. במהלך התפרקותה של הקיסרות, הפכה העיר למרכז הנצרות.

הקליקו כאן לבניית מסלול אישי

רומא היא העיר היחידה בעולם, בתוכה ממוקמת מדינה עצמאית – וותיקן. וותקין נחשבת לסמל של קתוליות עם שפע של כנסיות קתוליות, אשר הוקמו על ידי אדריכלים איטלקים הטובים ביותר וקושטו ביצירות של ציירים ופסלים המפורסמים באיטליה.

המלצה על טיול ראשון בצפון איטליה

המלצה של נטע מפתח תקווה על טיול בצפון איטליה, מאי 2017

מסלול ברומא

אנו מציעים מסלול לטיול רגלי ברומא, אשר יעזור לכם לבקר ברוב האתרים הכי מעניינים בעיר:

את המסע שלכם כדאי להתחיל מסיור בקולוסיאום (Colosseo), אשר ממוקם ליד תחנת רכבת תחתית Via Fori Imperali. לאחר מכן תגיעו לגבעת הקפיטולין (Campidoglio) ותעשו כמה תמונות בכיכר וונציה ליד מרגלות הקפיטול. זוהי אחת הכיכרות המרכזיות של העיר, בה נמצא פסלו של ויטוריאנו.

חופשה ברומא

בתמונה: פורום רומי (Roman Forum)
כתובת: Via della Salara Vecchia, 5/6
שעות עבודה: החל מ-8:30 עד שעה אחת לפני השקיעה

ויטוריאנו (Il Vittoriano) – זהו יעד הבא של הטיול שלנו. מומלץ לעלות לתצפית, ממנה נפתח נוף מרהיב אל העיר. לאחר שתרדו משם, תלכו לכיוון גבעת הקפיטולין (Campidoglio).

תעלו לגבעה במדרגות “קורדונטה” (Cordonata) ובפסגתה תמצאו פסלו של מרקוס אורליוס. לאחר שתחצו את כיכר, תעצרו ותחפשו פסל של הזאבה הקפיטולינית – אותה אחת שגידלה את רמוס ורומולוס, מייסדי העיר האגדיים.

נופש ברומא

בתמונה: ויטוריאנו (Il Vittoriano)
כתובת: Piazza Venezia
שעות עבודה: החל מ-9:30

אחרי שתרדו מהגבעה, דרך רחוב Via di’Aracoeli תגיעו ל-Piazza del Gesù Nuovo. תעברו ליד כנסיית ג’זו (Chiesa del Sacro Nome di Gesu) ותמשיכו את המסע שלכם דרך Corso Vittorio Emanuele II.

לאחר 3-4 דקות של הליכה תגיעו לכיכר טורה ארג’נטינה (Largo di Torre Argentina), בה תמצאו שרידי מקדשים מתקופת אימפריה הרומית.

באותו רחוב נמצאת גם מזרקת מים Fontana del Maderno המקושטת בפסלי דרקונים. לאחר מכן תפנו ל-Corso del Rinascimento, תגיעו ל-Palazzo Madama ותעברו לפיאצה נאבונה (Piazza Navona).

בכיכר הזאת נמצאת מזרקת מים של ארבעת הנהרות המפוארת (Fontana dei Quattro Fiumi, בה טבלו בלילה גיבורי הסרט «Dolce Vita»).

מה יש לעשות ביום אחד ברומא

בתמונה: מזרקת מים של ארבעת הנהרות
כתובת: Piazza Navona

אם תלכו דרך רחוב Via del Salvatore ליד הסנאט האיטלקי, תגיעו ל- Via Gustiniani, אשר יוביל אותכם אל הפנתיאון (Pantheon), העומד בכיכר Piazza della Rotonda. אתם רואים את האובליסק שלפניכם? זוהי מצבה מתקופת הפרעה רעמסס השני (עדיין לא ידועה כיצד הוא הגיע לאיטליה).

לאחר ביקורכם בפנתיאון תלכו דרך Via del Seminario ותעשו סיור ב-Via del Corso – הרחוב העתיק ביותר ברומא, אשר נוסדה עוד בימי האימפריה הרומאית. הרחוב הזה יוביל אותכם ליעד הסופי של הסיור.

אנו ממליצים לסיים את המסע שלכם ברומא ליד מזרקת מים טרבי. אל תשכחו לזרוק לתוכה מטבע. נהוג לזרוק אותו עם יד ימין דרך כתף השמאלי, כאשר אתם עומדים עם הגב למזרקה.

רכבת תחתית ברומא

כרטיסים לרכבת תחתית ברומא: מה זה? איפה קונים? כמה זה עולה?

את הכרטיסים לרכבת התחתית ניתן לרכוש בכל מקום – בקופות ובמכונות הנמצאות בתחנות רכבת וגם בקיוסקים בהם מוכרים עיתונים וטבק, הנמצאים ברחובות העיר. לא תוכלו לרכוש כרטיס לרכבת תחתית לחוד, כרטיסים שאתם קונים תקפים לכל סוגי תחבורה הציבורית בעיר.

בואו לבנות יחד איתי את המסלול שלכם

עלות הכרטיס היא כ-1,5 יורו לכיוון אחד. כרטיס תקף במשך 100 דקות מרגע שעברתם דרך מחסום קרוסלה. בזמן הזה ניתן מספר פעמים להחליף רכבת בלי לצאת מתחנה. ואם כבר יצאתם ממנה אז תצטרכו לשלם שנית עבור הכניסה. אפשר לרכוש כרטיס עם תוקף ליום אחד, יומיים, שלושה ימים או שבוע שלם.

נופש ברומא

בתמונה: הרכבת תחתית ברומא
עלות הכרטיס: החל מ-1,50 יורו
שעות עבודה: החל מ-5:30

מפת רכבת התחתית של רומא היא מאוד קלה להבנה כי קיימים רק 3 קווים.

דרך נוספת לפתור את העניין עם תשלום ברכבת התחתית הינה רכישת כרטיס לתיירים Omnia Card, מה שמאפשר שימוש ללא הגבלה בכל סוגי תחבורה הציבורית, כולל רכבת תחתית למשך 3 ימים, וגם כניסה ללא תשלום לקולוסאום, פורום, הקפלה הסיסטינית ולעוד מספר אתרים מרכזיים של רומא וותקין. אם החלטתם לבלות כמה ימים ברומא ולבקר באטרקציות שלה – זוהי הדרך החסכונית ביותר.

המלצה על טיול בצפון איטליה עם ילדים קטנים

המלצה של דנה מרעננה על טיול בצפון איטליה עם ילדים קטנים, מאי 2017

אטרקציות ברומא

קולוסיאום

הקולוסיאום הוא אחד מבנים הגדולים והמרשימים ביותר של העולם העתיק, אשר נשמרו עד כה. כמובן שזהו גם היעד התיירותי הכי פופולרי ברומא.

טיול ברומא

בתמונה: קולוסיאום (Colosseo)
כתובת: Piazza del Colosseo, 1
שעות עבודה: החל מ-8:30
עלות כניסה: כרטיסים החל מ-6 יורו

וילה בורגזה

וילה בורגזה זהו פארק ציבורי מרהיב ביופיו, הממוקם לא רחוק ממרכז העיר. מלכתחילה השטח, בו הוקם הפארק, היה שייך למשפחה איטלקית עשירה בורגזה. כיום בפארק נמצאים מספר מוזיאונים מפורסמים, כגון גלריית בורגזה. את הכרטיסים לגלרייה צריך להזמין לפחות שבוע מראש..

חופשה ברומא

בתמונה: וילה בורגזה (Villa Borghese)
כתובת: Piazzale Napoleone I
ימי עבודה: כל השבוע, חוץ מיום ב’
שעות עבודה: 9:00 – 19:00

מזרקת מים טרווי

מזרקת מים הרומית, הידועה בכל העולם בזכות התיאטרליות שלה. כיכר קטנה, עליה עומדת המזרקה, מזכירה אמפיתיאטרון שכל הזמן מלא בצופים והמזרקה עצמה דומה לבמה עם הדמות המרכזית של אל הימים.

מה יש לראות ברומא

בתמונה: מזרקת מים טרווי (Fontana Di Trevi)
כתובת: Piazza di Trevi

הפנתיאון

מקדש רומי עתיק הוא אטרקציה מאוד משמעותית עבור העיר. זהו מבנה כיפתי הגדול ביותר ששרד עד ימינו.

אטרקציות ברומא

בתמונה: הפנתיאון (Il Pantheon)
כתובת: Piazza della Rotonda
שעות עבודה: החל מ-9:00
ניתן להגיע ברכבת תחתית לתחנת Barberini (קו A)

מדרגות ספרדיות

מדרגות הכי יפות באירופה, אשר מסוגלות להרשים אפילו תיירים הכי מנוסים. המדרגות מתחילות מכיכר הספרדית וממשיכות לכיוון גבעת פינצ’ו. רוחבן של 138 מדרגות משתנה לאורך כל המסלול. המדרגות הספרדיות נחשבות למקום פגישות האהוב למבקרים בעיר וגם לתושבים מקומיים.

מה יש לעשות ביום אחד ברומא

בתמונה: מדרגות ספרדיות (Scalinata di Piazza di Spagna)
כתובת: Piazza di Spagna

הוותיקן

מדינת הוותיקן מהווה מרכז כדור הארץ עבור כל הקתולים וממוקמת בלב ליבה של רומא. חלק גדול מהאטרקציות של רומא נמצא בשטחה הקטן. כאן תוכלו לעלות לתצפית בקתדרלה של פטרוס הקדוש, ממנה נפתח נוף פנורמי אל כל העיר.

טיול בעיר רומא

בתמונה: מדינת הוותיקן (Vatican) בירת הקתוליות

קתדרלה של פטרוס הקדוש

זוהי האטרקציה המרכזית של רומא, אשר כל מבקר ברומא חייב לראות. הקתדרלה ממוקמת בשטחה של מדינת הוותיקאן. עיצוב פנימי מרהיב של הקתדרלה מקושט ביצירות אומנות, אשר נוצרו ע”י גדולי האומנים.

חופשה ברומא

בתמונה: קתדרלה של פטרוס הקדוש (Basilica Sancti Petri) ממוקמת בוותיקן
כתובת: Piazza San Pietro, Città del Vaticano

כיכר נאבונה

כיכר נאבונה הינה הכיכר הרומי הראשון אשר נבנתה בתקופת הרנסנס. היא מזכירה אולם עגול עם מזרקות מים. מזרקה הכי מפורסמת הינה מזרקת ארבעת הנהרות, אשר מסמלת את עוצמתם של ארבעת הנהרות השונות שזורמים ביבשות שונות בעולם. בכיכר נאבונה הרבה פעמים מתקיימים חגיגות וקרנבלים.

טיול ברומא

כיכר נאבונה (Piazza Navona) נבנתה במקום אצטדיון דומיטיאנוס

לחצו ותתחילו לבנות את המסלול לאיטליה

מבצר של מלאך הקדוש

מבצר סנט-אנג’לו – זוהי יצרית אדריכלות נפלאה. במקור היה כאן מקום קבורה ולאחר מכן הפך הבניין לטירה, מקום מגוריהם של אפיפיורים וגם לבית כלא. כיום נמצא בו מוזיאון צבא. מהמרפסת נפתח נוף עוצר נשימה אל רומא והוותיקן.

לאן ללכת ברומא

בתמונה: מבצר של מלאך הקדוש (Castel Sant’Angelo)
כתובת: Lungotevere Castello, 50
שעות עבודה: 9:00 – 19:00

המלצה על טיול בצפון איטליה לקבוצה רב דורית מורכבת

המלצה של יעקב מרעננה על טיול בצפון איטליה לקבוצה רב דורית, ספטמבר 2017

וידאו קצר המציג אטרקציות מרכזיות של רומא

מאמר נגמר, אך שאלות נשארו?