רומא

רומא היא עיר הבירה של איטליה ושל האזור לאציו, וגם אחת הערים המתויירות ביותר בעולם. רומא נפרסה על 12 גבעות, כאשר החלק ההיסטורי שלה (העיר העתקיה) עומד על 7 גבעות. מהצפון ועד הדרום היא חצויה על ידי נהר הטיבר.

במשך מאות שנים, רומא הייתה יישוב קטן בלב חצי האי האפניני, אך בעקבות מיקומה המרכזי, מדיניות אגרסיבית ופיתוח אמצעי לחימה וטקטיקות צבאיות חדשניות, היא הפכה לאחת הערים המובילות באזור. המדינה הרומית הגיעה לשיאה תחת שלטונו של קיסר אדריאנוס במאה השנייה לפנה”ס, כאשר הכוח הצבאי והכלכלי העצום שלה באו בשילוב עם השלום בתוך האימפריה עצמה. אוכלוסייתה של רומא באותה תקופה מנתה מעל 1 מיליון בני אדם.

אך פלישות אכזריות של הגרמניים והסלאביים וגם מרידות רבות בתוך המדינה הביאו לסופה של האימפריה. במהלך התפרקותה של הקיסרות, הפכה העיר למרכז הנצרות.

רומא היא העיר היחידה בעולם, בתוכה ממוקמת מדינה עצמאית – וותיקן. וותקין נחשבת לסמל של קתוליות עם שפע של כנסיות קתוליות, אשר הוקמו על ידי אדריכלים איטלקים הטובים ביותר וקושטו ביצירות של ציירים ופסלים המפורסמים באיטליה.

מסלול ברומא

אנו מציעים מסלול לטיול רגלי ברומא, אשר יעזור לכם לבקר ברוב האתרים הכי מעניינים בעיר:

את המסע שלכם כדאי להתחיל מסיור בקולוסיאום, אשר ממוקם ליד תחנת רכבת תחתית Colosseo, Via Fori Imperali. לאחר מכן תגיעו לגבעת הקפיטולין (Campidoglio) ותעשו כמה תמונות בכיכר וונציה ליד מרגלות הקפיטול. זוהי אחת הכיכרות המרכזיות של העיר, בה נמצא פסלו של ויטוריאנו

ויטוריאנו – זהו יעד הבא של הטיול שלנו. מומלץ לעלות לתצפית, ממנה נפתח נוף מרהיב אל העיר. לאחר שתרדו משם, תלכו לכיוון גבעת הקפיטולין.

תעלו לגבעה במדרגות “קורדונטה” ובפסגתה תמצאו פסלו של מרקוס אורליוס. לאחר שתחצו את כיכר, תעצרו ותחפשו פסל של הזאבה הקפיטולינית – אותה אחת שגידלה את רמוס ורומולוס, מייסדי העיר האגדיים.

אחרי שתרדו מהגבעה, דרך רחוב Via d’Aracoeli תגיעו ל-Piazza del gesù. תעברו ליד כנסיית ג’זו (Chiesa del Sacro Nome di Gesu) ותמשיכו את המסע שלכם דרך Corso Vittorio Emanuele II. לאחר 3-4 דקות של הליכה תגיעו לכיכר טורה ארג’נטינה, בה תמצאו שרידי מקדשים מתקופת אימפריה הרומית.

באותו רחוב נמצאת גם מזרקת מים Fontana del Maderno המקושטת בפסלי דרקונים. לאחר מכן תפנו ל-Corso del Rinascimento, תגיעו ל-Palazzo Madama ותעברו לפיאצה נאבונה. בכיכר הזאת נמצאת מזרקת מים של ארבעת הנהרות המפוארת (Fontana dei Quattro Fiumi, בה טבלו בלילה גיבורי הסרט «Dolce Vita»).

אם תלכו דרך רחוב Via del Salvatore ליד הסנאט האיטלקי, תגיעו ל- Via Gustiniani, אשר יוביל אותכם אל הפמתיאון, העומד בכיכר Piazza della Rotonda. אתם רואים את האובליסק שלפניכם? זוהי מצבה מתקופת הפרעה רעמסס השני (עדיין לא ידועה כיצד הוא הגיע לאיטליה).

לאחר ביקורכם בפנתיאון תלכו דרך Via del Seminario ותעשו סיור ב-Via del Corso – הרחוב העתיק ביותר ברומא, אשר נוסדה עוד בימי האימפריה הרומאית. הרחוב הזה יוביל אותכם ליעד הסופי של הסיור.

אנו ממליצים לסיים את המסע שלכם ברומא ליד מזרקת מים טרבי. אל תשכחו לזרוק לתוכה מטבע. נהוג לזרוק אותו עם יד ימין דרך כתף השמאלי, כאשר אתם עומדים עם הגב למזרקה.

רכבת תחתית ברומא

כרטיסים לרכבת תחתית ברומא: מה זה? איפה קונים? כמה זה עולה?

את הכרטיסים לרכבת התחתית ניתן לרכוש בכל מקום – בקופות ובמכונות הנמצאות בתחנות רכבת וגם בקיוסקים בהם מוכרים עיתונים וטבק, הנמצאים ברחובות העיר. לא תוכלו לרכוש כרטיס לרכבת תחתית לחוד, כרטיסים שאתם קונים תקפים לכל סוגי תחבורה הציבורית בעיר.
עלות הכרטיס היא כ-1.5 יורו לכיוון אחד. כרטיס תקף במשך 100 דקות מרגע שעברתם דרך מחסום קרוסלה. בזמן הזה ניתן מספר פעמים להחליף רכבת בלי לצאת מתחנה. ואם כבר יצאתם ממנה אז תצטרכו לשלם שנית עבור הכניסה. אפשר לרכוש כרטיס עם תוקף ליום אחד, יומיים, שלושה ימים או שבוע שלם.

מפת רכבת התחתית של רומא היא מאוד קלה להבנה כי קיימים רק 3 קווים.

דרך נוספת לפתור את העניין עם תשלום ברכבת התחתית הינה רכישת כרטיס לתיירים Omnia Card, מה שמאפשר שימוש ללא הגבלה בכל סוגי תחבורה הציבורית, כולל רכבת תחתית למשך 3 ימים, וגם כניסה ללא תשלום לקולוסאום, פורום, הקפלה הסיסטינית ולעוד מספר אתרים מרכזיים של רומא וותקין. אם החלטתם לבלות כמה ימים ברומא ולבקר באטרקציות שלה – זוהי הדרך החסכונית ביותר.

אטרקציות ברומא

קולוסיאום

הקולוסיאום הוא אחד מבנים הגדולים והמרשימים ביותר של העולם העתיק, אשר נשמרו עד כה. כמובן שזהו גם היעד התיירותי הכי פופולרי ברומא.

וילה בורגזה

וילה בורגזה זהו פארק ציבורי מרהיב ביופיו, הממוקם לא רחוק ממרכז העיר. מלכתחילה השטח, בו הוקם הפארק, היה שייך למשפחה איטלקית עשירה בורגזה. כיום בפארק נמצאים מספר מוזיאונים מפורסמים, כגון גלריית בורגזה. את הכרטיסים לגלרייה צריך להזמין לפחות שבוע מראש..

מזרקת מים טרווי

מזרקת מים הרומית, הידועה בכל העולם בזכות התיאטרליות שלה. כיכר קטנה, עליה עומדת המזרקה, מזכירה אמפיתיאטרון שכל הזמן מלא בצופים והמזרקה עצמה דומה לבמה עם הדמות המרכזית של אל הימים.

הפנתיאון

מקדש רומי עתיק הוא אטרקציה מאוד משמעותית עבור העיר. זהו מבנה כיפתי הגדול ביותר ששרד עד ימינו.

מדרגות ספרדיות

מדרגות הכי יפות באירופה, אשר מסוגלות להרשים אפילו תיירים הכי מנוסים. המדרגות מתחילות מכיכר הספרדית וממשיכות לכיוון גבעת פינצ’ו. רוחבן של 138 מדרגות משתנה לאורך כל המסלול. המדרגות הספרדיות נחשבות למקום פגישות האהוב למבקרים בעיר וגם לתושבים מקומיים.

הוותיקן

מדינת הוותיקן מהווה מרכז כדור הארץ עבור כל הקתולים וממוקמת בלב ליבה של רומא. חלק גדול מהאטרקציות של רומא נמצא בשטחה הקטן. כאן תוכלו לעלות לתצפית בקתדרלה של פטרוס הקדוש, ממנה נפתח נוף פנורמי אל כל העיר.

קתדרלה של פטרוס הקדוש

זוהי האטרקציה המרכזית של רומא, אשר כל מבקר ברומא חייב לראות. הקתדרלה ממוקמת בשטחה של מדינת הוותיקאן. עיצוב פנימי מרהיב של הקתדרלה מקושט ביצירות אומנות, אשר נוצרו ע”י גדולי האומנים.

כיכר נאבונה

כיכר נאבונה הינה הכיכר הרומי הראשון אשר נבנתה בתקופת הרנסנס. היא מזכירה אולם עגול עם מזרקות מים. מזרקה הכי מפורסמת הינה מזרקת ארבעת הנהרות, אשר מסמלת את עוצמתם של ארבעת הנהרות השונות שזורמים ביבשות שונות בעולם. בכיכר נאבונה הרבה פעמים מתקיימים חגיגות וקרנבלים.

מבצר של מלאך הקדוש

מבצר סנט-אנג’לו – זוהי יצרית אדריכלות נפלאה. במקור היה כאן מקום קבורה ולאחר מכן הפך הבניין לטירה, מקום מגוריהם של אפיפיורים וגם לבית כלא. כיום נמצא בו מוזיאון צבא. מהמרפסת נפתח נוף עוצר נשימה אל רומא והוותיקן.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *