אלברובלו

בערים רבות באיטליה אפשר למצוא אתרים היסטוריים ייחודיים וארכיטקטורה עתיקה, אשר נחשבים למורשת העולמית. אך מכל ערים יפיפיות אלה אלברובלו (Alberobello) היא יוצאת דופן.

היא נמצאת בחלק הדרומי של איטליה, באזור פוליה, לא רחוק מבארי (Bari) המפורסמת. עיירה זו ידועה בזכות בתים קטנים מיוחדים שנקראים טרולי (Trulli). בתים אלה, שדומים בצורתם לפטרייה, מפוזרים על גבעות של אלברובלו והופכים אותה לעיר הגמדים.

בשנת 1996, טרולי של אלברבלו, כמו גם אטרקציות רבות אחרות באיטליה, נכנסו לרשימת המורשת העולמית של אונסק"ו. ואכן, זהו אחד המקומות המיוחדים לא רק באיטליה, אלא גם בכל העולם.

אלברובלו המלצות

מי בנה את הטרולי באלברבלו?

טרולו בעברית פירושו כיפה. בעצם בגלל צורתם המיוחדת קיבלו טרולי את שמם.

ההיסטוריית בנייתם של בתים אלה מתחילה בעבר הלא רחוק יחסית. במאה ה-16 הדוכס אנדריאה מטיאו השלישי הביא לאזור זה את האיכרים שלו. כדאי לציין שאנדריאה היה בן אדם קמצן.

על פי החוקים המקומיים, כל בעל קרקעות היה צריך לשלם למלך הנפוליטני מס ההתיישבות.

כדי להימנע מעלויות מיותרות, הורה הדוכס לאיכרים לבנות בתים מאבן גיר בלי להשתמש במלט. למה? התשובה היא מאוד פשוטה!

בבסיס הגג היו שמים אבן מיוחדת. היה מספיק שלושה סוסים רתומים בשביל למשוך את האבן ולהרוס את המבנה: בתוך חצי שעה היה אפשר לפרק כפר שלם.

הקליקו כאן לבניית מסלול אישי

מועד הגעתם של נציגי המלוכה תמיד היה ידוע מראש, אך גובי מסים לא ראו באזורים אלה שום דבר חוץ מערימות אבנים לבנות. הדוכס היה משגשג, לעומת זאת האיכרים היו צריכים לבנות את ביתם כל פעם מחדש.

בשנת 1797, המלך פרדיננד שחרר את אלברובלו מתשלום מסים. אבל המקומיים לא האמינו בנדיבותו של המלך והמשיכו לבנות בתים בצורת כיפה בלי לחזק אותם במלט.

את הטרולי הפסיקו לבנות רק בשנת 1925, כאשר יצא חוק האוסר על בנייתם. החוק הזה תקף עד היום. אמנם אסור לבנות טרולי חדשים, אך בהחלט מותר להשתמש ולשחזר טרולי ישנים.

תושבים מקומיים מנצלים הזדמנות זו, מה שמושך לעיר תיירים רבים.

תורידו מעצמכם את כל הדאגות שנוגעות לתכנון של הטיול שלכם לאיטליה - יחד עם המומחה שלנו תוכלו לבנות את המסלול המקיף והנוח ביותר, שכולל את כלל הפרטים הקטנים: קישורים ישירים ל-WAZE , חניות, חלוקה לפי ימים ומיקומים גיאוגרפיים, אטרקציות העיקריות והפחות מוכרות, מסעדות האוטנטיות. המלצות למקומות לינה מתוך מאגר של מקומות בדוקים. וכמובן קשר ישיר עם מומחה לטיולים באיטליה.   לבניית מסלול אישי לחצו כאן

אטרקציות באלברובלו

למעשה, טרולי הם האטרקציה העיקרית של אלברובלו.

תיירים באים לכאן כדי:

 • להינות מבתים מיוחדים אלה;
 • לגור בבתי מלון בתוך טרולי;
 • לטעום מאכלים של מטבח המוקמי במסעדות-טרולי;
 • לבקר בחנויות-טרולי.

אלברבלו של היום עומדת על שתי גבעות.

בגבעה המזרחית נפרשו בניינים מודרניים. לא תמצאו כאן הרבה אטרקציות, אולי חוץ מכנסייה לכבוד קוסמס ודומיאנו (Saints Cosmas and Damian) שנחשבים לפטרונים של העיר.

הגבעה המערבית היא בדיוק ההפך משכנתה המזרחית. כאן נמצאים טרולי רבים. בסה"כ ישנם פה כ-1400 בתים כאלה. הם מחולקים לשתי שכונות.

השכונה הפופולרית יותר נקראת Rione Monti, שם נמצאים כ-1000 "בתי גמדים".

יש כאן כל מה שתייר מודרני צריך:

 • בתי קפה;
 • חנויות;
 • בתי מלון;
 • ברים ומסעדות.

השכונה השניה, Riona Aia Piccola, אמנם לא מוצפת בתיירים, אך דווקא כאן, כמו גם לפני 400 שנה, בתוך בתי טרולי גרים אנשים רגילים שמנהלים אורח חיים בדיוק כמו בכל עיר אחרת בעולם.

בואו לבנות יחד איתי את המסלול שלכם

באלברובלו לא תמצאו שני טרולי זהים. ההבדל העיקרי הוא הציורים על הכיפה. למרות הדמיון שלהם, כל טרולי שונה מהשני.

הבתים מתחלקים לטרולי זכר וטרולי נקבה. לכל כיפתה של טרולי זכר קיים ראש עם סמל של אותו אמן של בנה אותה. הציורים על הכיפה גם הם כולם שונים אחד מהשני. על רוב הבתים מצויירים סמלים של גלגל המזלות, סמלים פגאניים ודתיים.

טרולו סובראנו (Trullo Sovrano) הוא הטרולו היחיד שיש לו שתי קומות.

כאשר תטיילו ברחובות הצרים של העיר, הם יובילו אותכם לכיכר סקרמנטו (Piazza Sacramento), בה נמצא טרולו סוברנו – אחת האטרקציות העיקריות של "עיר הגמדים".

אלברובלו איטליה

טרולו סוברנו נבנה במאה ה-16 על ידי משפחתו של כומר עשיר והייחדיות שלו היא בכך שיש לו שתי קומות. בתוך הבית כיום פועל מוזיאון, בו ניתן לגלות את אורח חיים של תושבים מקומיים שחיו כאן לפני כמה מאות שנים.

כתובת: Piazza Sacramento, numero 10, 70011, 70011 Alberobello BA

שעות פעילות: כל יום 10:00–13:15, 15:30–18:30

עלות כניסה: 1.5 יורו

אטרקציה מפורסמת נופסת היא כנסיית טרולו ע"ש סנט אנתוניו (Chiesa di Sant'Antonio). הכנסייה נבנתה מתרומתם של מהגרים אמריקאים ועומדת בפסגת Rione Monti.

כמו כן, מומלץ לבקר בחנות קטנטנה בשם Alberobello in miniatura. כאן תוכלו לראות מודל ענקי של אלברבלו הישן. הכניסה לחנות היא ללא תשלום.

המלצה של סחר להב על מסלול אישי לצפון איטליה

מתי כדאי לנסוע לאלברובלו?

אלברבלו יפה בכל עונת השנה. עם זאת, העונה העמוסה ביותר היא בין חודש מאי לחודש ספטמבר.

בקיץ עדיף להגיע לכאן בשעות הערב, לאחר שהחום קצת יורד.

בחודשי קיץ מתקיימים בעיר המון אירועי תרבות:

 • קונצרטים;
 • פסטיבלים;
 • הצגות תיאטרון;
 • ואפילו ערבי שירה.

בסופי שבוע בעונה אפשר ללכת לאיבוד בתוך הקהל, כי בנוסף לתיירים רבים, גם משפחות איטלקיות מעיירות אחרות של פוליה ומכל איטליה, מגיעות למקום הזה.

בחורף גם לא תשתעממו באלברובלו. כל שנה בתקופת חג המולד מתקיים בעיר פסטיבל אורות Alberobello Light Festival.

בזמן הפסטיבל, לאחר רדת החשכה, טרולי לבנים מוארים ע"י אלפי מנורות וזרקורים, מה שהופך את העיר הנפלאה הזאת למשהו עוד יותר קסום.

טמפרטורות בדרום איטליה לא יורדות מתחת ל-(5+) מעלות, לכן גם בחורף תוכלו להינות מהטיול.

סרטון קצר המציג את האטרקציות של אלברובלו

תורידו מעצמכם את כל הדאגות שנוגעות לתכנון של הטיול שלכם לאיטליה - יחד עם המומחה שלנו תוכלו לבנות את המסלול המקיף והנוח ביותר, שכולל את כלל הפרטים הקטנים: קישורים ישירים ל-WAZE , חניות, חלוקה לפי ימים ומיקומים גיאוגרפיים, אטרקציות העיקריות והפחות מוכרות, מסעדות האוטנטיות. המלצות למקומות לינה מתוך מאגר של מקומות בדוקים. וכמובן קשר ישיר עם מומחה לטיולים באיטליה.   לבניית מסלול אישי לחצו כאן

מאמר נגמר, אך שאלות נשארו?

2 thoughts

 1. כאמל הגיב:

  בוקר טוב איך ניתן להגיע למקום זה .טיסה לאן איפה נוחתים

  1. גימפל אלכסנדר הגיב:

   היי כאמל. עליך לנחות בעיר בארי ( יש טיסות ישירות מהארץ) ומשם זה שעה נסיעה ברכב.