בולצנו

העיר בולצנו (Bolzano, Bozen) – היא עיר הבירה של המחוז האיטלקי עם השם היפה שנקרה טרנטינו-אלטו אדיג’ה. במאמר זה אספר קצת על העיר הזאת שנמצא בדרום טירול.

אטרקציות בבולצנו

מה כדאי לראות בבולצנו (Bolzano)

ככר ולטר (Piazza Walther) זוהי הככר המרכזית וחשובה ביותר של בולצאנו (Bolzano), הנושאת שם של המשורר מתקופת ימי הביניים – ולטר פון דר פוגלוויידה.

בתקופת חגיגות של חג המולד הככר הופכת לשוק מפורסם, שם מתקיים גם פסטיבל הדלעת הידוע בכל העולם.

אטרקציות בבולצנו

בתמונה: Piazza Walther

מצידה דרום-מערבית של הכיכר עומדת קתדרלה, הנבנתה לזכר פטירתו של תיוקוקוס (Duomo di Bolzano), עם מגדל פעמונים ממאה ה-16 בסגנון הגותי. גבוהו של המגדל כ-65 מ’.

בקפלה תוכלו לראות תמשיחים שנוצרו ע”י אמנים מבית ספר ג’וטו בתחילת מאה ה-14, ומנזר, הסמוך לכנסייה, מקושט בסדרת תמשיחים של פרידריך פאחר (1496).

אטרקציות בבולצנו

בתמונה: Duomo di Bolzano

רחוב הפורטיקים (Via dei Portici) מתחיל מקצה הצפוני של ככר פיאצה דל מוניציפיו (Piazza del municipio) ומסתיים בקצה המזרחי שלה. ארוכו כ-300 מ’. זהו אחד ממרכזי קניות הגדולים בבולצאנו (Bolzano).

קניות בבולצנו

בתמונה: Via dei Portici

בדרככם בין ויטרינות של חנויות, תתרשמו מבניינים מפוארים העומדים בצידי הרחוב: הם מקושטים בטיח משובח, קישוטים בסגנון ברוקו ותמשיחים, כאשר החלונות שלהם נעשו מעץ מגולף.

בניינים אלו פעם עמדו לצידה של חומה העירונית הצפונית שנהרסה על ידי טירוליים בשנת 1277.

תתרשמו מבניין העירייה, בו עד תחילת מאה ה-20 ישב שלטון המקומי של בלצאנו (Bolzano) תעברו דרך הקשת שפעם היה מוביל ישירות אל הקתדלה של בולצאנו Casa Triolo.

הקליקו כאן לבניית מסלול אישי

זהו רחוב מתקופת ימי הביניים הנמצא בקצה הדרום-מערבי של פיאצה של גראנו (Piazza del Grano) ומשתרע עד לקורנפלאץ (Kronplatz), ככר שבו נפרס פרדס ושוק ירקות.

טיול בבולצאנו

בתמונה: Via Argentieri

“רחוב הכסוף” (via Argentieri) ירש את שמו מ-“בית הכסוף”, אשר עמד בין פיאצה דל גראנו (Piazza del Grano) לורנפלאץ (Kornpatz). מקורו של השם לא ידוע עד היום. ברחוב הזה נמצאים פלאצו בלצאנו העתיקות, חנויות, פאבים ומסעדות.

ברחוב ארג’נטיירי (Argentieri) תראו את פלאצו מרקנטילה (Palazzo Mercantile), שם נמצא מוזיאון המסחר של בולצאנו (Bolzano).

רחוב דיי בוטאי (Via dei Bottai) – אחד הרחובות העתיקים של בולצאנו (Bolzano) שגם קוראים לו “שערי כניסה לעיר העתיקה”. אם אתם מתעניינים באומנויות מסורתיות, לא תוכלו לפספס סיור בויה דיי בוטאי, שם נמצא שפע של בתי מלאכה שונים.

נופש בבולצנו

בתמונה: Via dei Bottai

כמו כן כאן נמצאות מסבאחות עתיקות – “אייזנחוט” (Eisenhut) ו-“הסוס הלבן” (Cavallino Bianco), בהן מגישים מאכלים מסורתיים משובחים.

גם חדר עבודה לשעבר של הקיסר מקסימיליאן הראשון, בו כיום שוכן מוזיאון הטבע של טירול הדרומית (Museo della Natura).

רחוב (Via della Mostra) בעיר העתיקה של בולצאנו (Bolzano) ידוע בעיקר בזכות הארמונות שלו, אשר הוקמו בשביל אריסטוקרטים המקומיים. בתחילת מאה ה-19 אחד מארמונות אלו הפך לבית מלון בשם “כתר הקיסר” (Zur Kaiserkrone).

חופשה בבולצנו

בתמונה: Via della Mostra

שמות של הרחוב השתנו לארוך ההיסטוריה – דלה מוסטרה או מוסטרגאסה, הרנגאסה, ריינרגאסה ולאחר מכן שוב מוסטרגאסה. עוד במאה ה-18 הוא נחשב לרחוב הכי אלגנטי ומפואר בבולצנו (Bolzano) וגם להכי יוקרת.

המוזיאון הארכיאולוגי של דרום טירול (Museo archeologico dell’Alto Adige). שם זה נובע מהמוצג העיקרי במוזיאון – המומיה של אדם קפוא באלפים מעל 5,000 שנה.

האתר הרשמי של המוזיואן הוא http://www.iceman.it

המנזר מורי גרי (Muri-Gries Abbey) וכנסיית סנט אוגוסטינוס (St. Augustine Church).

טירת מרצ’יו (Mareccio) וטירות רבות אחרות של האזור הסובב את מחוז כולו.

ה יש לעשות בבולצאנו

בתמונה: Muri-Gries Abbey

המלצה על טיול באיטליה 2021

בתמונה: המלצה של אריאל על טיול באיטליה 2021

רכבלים בעיר בולצנו

בעיר קיימים שני רכבלים:

רכבל קולה (Funivia Colle)

הוא הרכבל להובלת נוסעים העתיק בעולם שהתחיל לפעול בשנת 1908 ומקשר את העיר עם כפר עתיק וציורי. מקולה (Colle) נפתח נוף מרהיב אל ההרים. מכאן ניתן לעשות סיורים וגם להשכיר אופניים.

כתובת: Via Campegno, 4, 39100 Bolzano BZ, איטליה

קישור לכתובת ב-Waze: 
https://bit.ly/32e2q8B

קישור לכתובת ב-Google: 
https://goo.gl/maps/rJFYS94QwVMHQs1s5

שעות פעילות: 7:00–19:30

קישור לאתר:
https://www.kohlererbahn.it/eng/home.html

מה יש לעשות ביום אחד בבולצנו

בתמונה: Funivia San Genesio

רכבל שני סן דג’נזיו (Funivia San Genesio)

הרכבל מתחיל ממבצר רונקולו (Castello Roncolo) ומוביל אל רמת סאלטו (Altopiano del Salto) שבו גם תוכלו להינות מנופים מרהיבים אל הרי דולומיטים ולעשות טיול ביער, בו גודל לגש אלפי.

כתובת: Via Rafenstein, 15, 39100 Bolzano BZ, איטליה

קישור לכתובת ב-Waze: 
https://bit.ly/3qjhmtN

קישור לכתובת ב-Google: 
https://goo.gl/maps/yAvMnQRuKh7SX1Np6

מספר טלפון: 390471978436+

קישור לאתר:
https://bit.ly/3JcAZMW

מה יש לראות בבולצאנו

בתמונה: Castello Roncolo

תכונה מיוחדת של המטבח המקומי בבולצנו

המטבח של טרנטינו-אלטו אדיג’ה ראוי לתשומת לב מיוחדת. כל מה שכתוב בתפריט עם מילים בגרמנית שקשה לבטא אותם, מהווה מאכלים מקומיים טיפוסיים. המטבח הזה אופייני לאזורי ההרים, שברובו בשר ונקניקיות מצייד עופות.

בואו לבנות יחד איתי את המסלול שלכם

מאכל טירולי טיפוסי – קנדרלי (Canederli) כופתאות גדולות העשויות מלחם יבש מעורב עם מרכיבים אחרים, כולל בצל, פטרוזיליה, שומן חזיר או כבד. קנדרלי מוגשות כמנה נפרדת, וגם בתוספת ירקות או בשר.

מה יש לאכול בבולצנו

בתמונה: Canederli

אולי רצוי לשתות בירה עם קנדרלי, כי בירה עדיפה באלטו אדיג’ה. אבל אם קנדרלי ללא בשר, אולי כדאי לא להזניח את היין הלבן המקומי – Pinot Grigio , Mueller-Thurgau , Pinot Bianco Silvaner או Kerner.

יינות מגוורצטרמינר (Gewürztraminer) ראויים לתשומת לב מיוחדת. סוג של יין זה מרגיש הכי טוב באלטו אדיג’ה, מקום זה נותן ליינות ניחוחות בהירים של ורדים ופירות אקזוטיים.

מה יש לראות בבולצנו

בתמונה: Gewürztraminer

מאכל פופולרי נוסף – גולש (Gulasch) זה בשר מבושל עם בצל, כמון ופלפל, מוגש עם תפוחי אדמה או קנדרלי. אם הגולש מוגש במרק, המנה נקראת “Minestra di Gulasch” – “מרק גולש”.

וידאו קצר המציג אטרקציות מרכזיות של בולצנו

מאמר נגמר, אך שאלות נשארו?