ויצ'נצה

למרות שויצ'נצה היא לא גדולה, ניתן להקדיש לה את כל היום בלי לשים לב. העיירה הזאת רחוקה מיעדים תייריותיים אך נחשבת לפנינת אזור ונטו (Veneto). מומלץ מראש לקנות מפה (biglietto unico) באחד מהמוזיאונים שעולה 15 יורו, דבר שיעזור לכם לחסוך כסף בהמשך. ויצ'נצה (Vicenze) – זוהי העיר של אחד האדרכילים המפורסמים באיטלה – אנדראה פאלאדיו, אשר השאיר כאן מורשת אומנות נפלאה: בזיליקה פלאדיאנית (basilica Palladian), פלאצו קיאריקטי (palazzo Chiericati) ותיאטרון אולימפי (Teatro Olimpico) שנחשבים ליצירות אומנות הכי חשובים של פאלאדיו. היצירה הכי גאונית זהו תיאטרון. אנו מאוד ממליצים לכם לבקר בו. פאלאדיו חלם לבנות תיאטרון מושלם והוא הצליח להגשים את החלום. באולמו המרשים של התיאטרון הזה מתקיימים הצגות מפרוסמות. כמו כן, תיאטרון של ויצ'נצה (Vicenze) נחשב לתיאטרון העתיק בעולם.

מלבד וילות של אצילים, יש כאן שלל של ארומונות פרטיים כגון פלאצו ולמרנה (Palazzo Valmarana), פלאצו בארברן דה פורטו (palazzo Barbaran de Porto) בו שוכן מוזיאון של פאלאדיו, פלאצו סקיו (Palazzo Schio) וגם בניינים מרשימים אחרים כמו קתדרלה (Duomo), מוסדות ציבוריים כגון קשת מונומנטלית ארקו דלה סקאלטה (arco delle Scalette) ומרפסות של בית משפט פלאצו דלה ראג'ונה (palazzo della Ragione).

בשנת 1994 העיר הוכרזה כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו וב-1996 נוספו לרשימה הזאת עוד 24 וילות של פאלאדיו, אשר נמצאות בכפרים ועיירות הסמוכים לונטו (Veneto). וילות אדירות אלו, אשר נבנו בשביל משפחות אצילות (ברבאטו, קורנר, אמו, גרימני ופוסקרי), הפכו ליצירות מופת, אשר ידועות גם מחוץ לאיטליה. אי אפשר שלא להזכיר את וילת אלמריקו קאפרה (Villa Almerico Capra), הידועה גם בשם רוטונדה (La Rotonda) ונחשבת לאחד הבניינים המפרוסמים בהיסטוריית אדריכלות של תקופת הרנסנס.

עובדות מסקרנות: בכנסיית סנטה קורונה (chiesa di Santa Corona) נמצא קבר של לואיג'י דה פורטו, הסופר אשר כתב את הרומן על רומיאו ויוליה ונתן השראה לשקספיר לכתוב את הטרגדיה מפורסמת שלו. דרך-אגב, כל מה שכתוב בדרמה הזאת, התרחש במציאות, אך לא בורונה אלא בעיר בשם אודינה. לואדג'י דל פורטור היה חייב להעביר את זרית ההתרחשות לורונה על מנת שאף אחד לא יגלה על מי באמת מדובר בסיפור. בויצ'נצה (Vicenze) נשמרו שרידי בניינים מתקופת רומא העתיקה כגון קרופטופורטיק (Criptoportico), מספר מוזאיקות, גשרים, אמת מים לוביה (acquedotto di Lobia), תיאטרון ברגה (teatro Berga).

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *