כיכר הסיניוריה

כאשר אומרים שפירנצה היא עיר-מוזיאון, קודם כל מתכוונים לפיאצה דלה סיניוריה (Piazza della Signoria). והסיבה לכך, לא רק בגלל כמות גדולה של יצירות אומנות, תחת כיפת שמיים במקום אחד קטן. בכיכר סיניוריה אתה חש אווירה מאד מיוחדת – אתה נמצא בלב ליבה של פירנצה, של רנסנס.

היינו בפיאצה דלה סיניוריה, משהו כמו 5 פעמים. ובאותו יום הינו שם מספר שעות (בגלל היופי שלה ובגלל הגשם, אשר תפס אותנו שם), אבל בכל פעם ממש גילינו את הכיכר מחדש. בכל פעם זה היה כאילו לפתוח דף חדש. בסך הכל, יש לנו כמה מאות תמונות של פירנצה חלק ניכר מהם, עשינו במתחם זה.

היצירות הגדולות של אומנות בכיכר הן:

1-מזרקת נפטון. נבנה בשנת 1575 ע”י ברתולומאו אמאנאטי. מזרקה הייתה אמורה להנציח את הניצחון הימי של פירנצה.  מזרקה יפה ביותר.

2 – ארמון וקיו – מרכז רפובליקה של פירנצה (סניוריה, באיטלקית, בשם זה נקראת כל הכיכר)

הארמון משתלב בצורה מיוחדת בין כל יצירות האומנות. בתוכו נמצאים מספר מוזיאונים, ביניהם “אולם חמש-מאות”. אם אין בכוונתכם לבקר במוזיאונים – ניתן להיכנס רק לכניסה של הארמון, שבה נמצאים מספר פסלים והכניסה ללא תשלום. ניתן להיכנס לשם גם בערב – מאד מומלץ.

3- דוד של מיכלאנג’לו. פסל זה הוצג לציבור בשנת 1504 ומאז הוא אחד הסמלים של האומנות עולמית.  הפסל נוצר על ידי מיכלאנג’לו כשהיה רק בן 26. הפסל המקורי  מאז 1873 נמצא באקדמיה לאומנות.

כמובן כולנו יודעים על ה”טעות” שעשה מיכלאנגלו.

4- ממול פסלו של דוד, עומד פסל של “הרקולס וקאסוס”. עבודה של בנדינלי , משנת 1533

לוג’ה דיי לאנצי

מקום מיוחד על פיאצה דלה סיניוריה הוא לוג’ה דיי לאנצי. נבנה בשנת 1382,בהתחלה המבנה שימש לקבלת פניהם של נציגים זרים ע”י רפובליקה של פירנצה, ולאחר מכן שימש למקום של חיילים שכירים של פירנצה.

נכון להיום, נמצאים שם, יצירות אומנות המפורסמות ביותר, לדוגמא: “פרסאוס עם ראשה של מדוזה”, חטיפת הסבינות, מנלאוס תומך בגופתו של פרוקלוס, חטיפת פוליקסנה ואחרים.

ממליץ לקרוא את הסיפור, על איך יצר צ’ליני את פרסאוס עם ראשה של מדוזה, בשנת 1554. הפסל הזה היה אמור להזהיר את כל האויבים של קוזימו הראשון, שם עומדים בפני גורל דומה.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *