קורטינה ד’אמפצו

לקורטינה ד’אמפצו לא סתם קוראים “מלכת הרי הדולומיטים“. זהו אתר נופש איטלקי היחיד, אשר נכנס לקבוצה יוקרתית של אתרי נופש הטובים באלפים “Best of the Alps”. תמצאו כאן בתי מלון ומסעדות יוקרתיים ומגוון רחב של מקומות בילוי.

מסלולים מוכנים לאיטליה ב87 שקלים
טיילת ראשית הינה רחוב להולכי רגל Corso Italia: טיול במדרחוב זה מקצה אחד לקצה השני בקצב איטי ייקח לכם לא יותר מרבע שעה. תמצאו כאן הרבה חניות יוקרה ובוטיקים עם מותגים המובילים בעולם. בגדים, נעליים, בשמים, שעונים, תכשיטים, מגוון חנויות עתיקות וסטודיו לאמנות – זוהי הזדמנות נפלאה לעשות שופינג.
בקיץ ישנן כאן אופציות מגוונות לנופש, ספורט ובילוי כגון 300 ק”מ של מסלולי הליכה ברמות קושי שונות. מטיילים מנוסים יותר יכולים לעשות “מסלול ברזל” או “ויה פרטה” (מסלולים, המצוידים במתקני מתכת מיוחדים, שעוברים דרך אזורים סלעיים), אשר יובילו אותם אל פסגות הכי יפות, מהן נפתחים נופים עוצרי נשימה. בקיץ אפשר לשחק פה גולף, לרכוב על סוסים, להתנסות בטיפוס הרים או ברכיבה על אופני הרים. האמיצים ביותר יכולים לעשות רפטינג, לשוט בקאנו ובקיאקים או לרכוב על מזחלות עם גלגלים. Wheel taxi bob – זוהי מזחלה עם גלגלים, באמצעותה אפשר לעשות ירידה במסלול אולימפי בחודשי הקיץ ולחוות חוויה חדשה שפשוט אי אפשר לתאר.
מפה ותיאור של מסלולי סקי בקורטינה ד’אמפצו
על פי נתונים רשמיים, האורך הכולל של מסלולי סקי מסומנים בקורטינה ד’אמפצו הוא כ-140 ק”מ, כאשר אורכם של אתרי סקי העיקריים הוא סביב 100 ק”מ. אתרים הגדולים והפופלריים ביותר נמצאים בצדדים שונים של קורטינה ד’אמפצו. במזרח ממוקמת Faloria. נקודה הכי גבוהה שלה נמצאת ב-Tondi (2362). המסלולים כאן לרוב יורדים לכיוון צפוני וצפון-מזרחי. דרך Rio Gere (1680) ניתן לעבור למדרונות הדרומיים שלCristallo (3216). מ-Faloria אין מסלולים שמובילים לאתר הנופש, לכן את ירידה צריך לעשות באמצעות רכבל. מ-Rio Gere לקורטינה ניתן להגיע במסלול ירוק, העובר במקביל לכביש מהיר (בתנאי שיש מספיק שלג). אזור סקי הגדול ביותר נמצא מערבית לאתר נופש. רוב המסלולים במדרונות של Tofana (3243) ו-Pomedes (2303) פונים מזרחה. מגבעה מיוערתCol Druscie (1770) ומ-Pomedes דרךRumerlo (1650) ניתן להגיע לתחנה התחתונה של רכבל. אך מאזור Tofana לא תצליחו להגיע ישירות ל-Socrepes: בחצי הדרך תצטרכו לעלות עם רכבל ל- Duca d’Aosta (2098).

מסלולים מוכנים לאיטליה ב87 שקלים
דרך מקורטינה ד’אמפצו למעבר הריםFalzarego (2105) לוקח כ-30-40 דקות. מהספגה של Lagazuoi (2800) ניתן לרדת בשתי דרכים: דרך מסלול מדהים באורך של 8.5 ק”מ שמוביל לעיירת ארמנטרולה באתר סקי אלטה בדיה. לתשומת לבכם, כדי לחזור לאותו מקום, ממנו ירדתם, תצטרכו לקחת אוטובוס, כי למטה אין תחנת רכבל. ירידה נוספת פונה לכיוון דרום. אם תפנו ימינה, תגעיו לתחנת רכבל ואם תלכו שמאלה תעברו לאזור Cinque Torri (2361). מסלולים של Col Gallina (2224) פונים צפונה, בדומה למסלולים שנמצאים באזור רכס ההרים Cinque Torri. המסלול האדום מ-Rifugio Averau (2416) הולך לכיוון דרום.
מסלולים לגולשים מנוסים
בקורטינה ד’אצפצו לא תמצאו ריבוי מסלולים מאתגרים לגולשי סקי מנוסים. ב-Cinque Torri, Falzarego, ו- Meitres הם לא קיימים כלל. באזור Faloria יש מסלולים קצרים מסוג זה שיורדים מ-Tondi ועוברים בין רכבלים. המסלול הציורי Vitelli אמנם מסומן בצבע שחור, אך זוהי בעצם הטעיה, מכיוון שעד לא מזמן הצבע שלו היה אדום.
אחד המסלולים המעניינים ביותר מתחיל מ- Forcella Staunies (2930) שבאזור Cristallo. החלק העליון שלו – זהו בעצם מעבר צר ותלול בין הסלעים. מסלול זה בדרך כלל נסגר לאחר ירידת שלג בגלל הסיכון הגבוה למפולת שלגים והרכבל מביא אותכם רק לתחנת ביניים שלו. בשאר הזמן נוצרות במדרון תלוליות די גדולות מכיוון שרטרקים יכולים לנסוע רק בחלק התחתון של המסלול.
מסלול שחור ומאוד מאתגר, שיעלה לכם רמת אדרנלין בגוף, עובר מ-Ra Valles (2470) לכיוון Rumerlo. אחרי מספר פיתולים מגיע נתיב האצה, הקשה במיוחד בשעות הבוקר. זו הדרך היחידה לעבור בסקי מ-Tofana לאזור Pomedes. לאלה שלא בטוחים במיומנותיהם, מומלץ להשתמש ברכבל.
ב-Pomedes נמצא Olympia – המסלול המפורסם ביותר בקורטינה ד’אמפצו. כל שנה בחודש ינואר מתקיים כאן שלב מאוד יוקרתי של אליפות העולם בסקי לנשים בקטגוריות גלישה במורד, סופר G, וסלאלום ענק. אורך המסלול כ-2.5 ק”מ. בחלק העליון, בין שני סלעים, יש מקטע טכני עם נתיב האצה מאוד מהיר, אבל בקטע שמתחת למקלט Duca d’Aosta גולשים עם רמת מיומנות בינונית מסתדרים ללא כל בעיה.
מסלולי סקי למתחילים
מגרש ללימודי גלישה לילדים ומבוגרים נמצא במדרונות של Socrepes ושל גבעהPocol (1530). ישנם כאן לא פחות מ-12 מסלולים שטוחים ומוארים, המסומנים בצבע כחול. גולשים מנוסים יותר לא מתעקבים פה יותר מדי זמן וישר עולים למעלה. לשירותיהם של גולשים מתחילים פועלים 3 רכבלים ו-3 גררים מיוחדים: בזמן שאתם משפרים את טכניקת גלישה שלכם, אפשר גם להחליף מדרונות ומסלולים. אזור גלישהMietres (1710), אשר נמצא קרוב יותר למרכז, כל כולו מיועד למתחילים. כל המסלולים כאן, חוץ מ-Uno, מסומנים בצבע כחול.
ב-Ra Valles גם קיימים מספר מסלולים רחבים ולא קשים במיוחד, אבל לרדת משם (לפחות עד ל-Col Druscie) גולשים מתחילים יוכלו רק באמצעות רכבל. מסלול האימונים העיקרי ויחידי נמצא ממש לפני התחנה. כאן פעול רכבל. גולשים מתחילים ירגישו בנוח גם במסלולים פשוטים, שעוברים לאורך הרכבל Padeon באזור Cristallo, אך מסלול אדום ל-Rio Gere עשוי להיות בעייתי עבורם.

מסלולים מוכנים לאיטליה ב87 שקלים
סנובורד
פארק לסנובורד של קורטינה נמצא באזור Faloria, ביציאה ממסלול שחור Canalone Franchetti. הוא מצויד האלף פייפ, קרשי קפיצה, ריילים וכו’. להגיע לפארק זה ניתן בעזרת רכבל Vitelli.