צפון איטליה למשפחות שומרי מסורת

תיירים שומרי המסורת והדת אינם צריכים להיבהל בטיול לצפון איטליה. להיפך, כיום, תכנון טיול מסוג כזה תוך שמירה על הלכי הדת והכשרות הוא אינו מסובך כלל, ואפילו פשוט מאוד! במיוחד, לאחר שתקראו את מדריך זה.

מדינות רבות באירופה ואיטליה בפרט מציעות מגוון רחב של פעילויות ודרכי טיול לציבור היהודי הדתי והמסורתי. חשוב לזכור בתכנון טיול מסוג זה, את השבת, הבדלי השעות בין ישראל לבין איטליה וכמובן את האוכל הכשר, וההבדל באטרקציות בין בימי חול לבין ימי שבת.

מה זה טיול כוכב?

רוב הטיולים בצפון איטליה, מתבצעים על בסיס טיול ‘כוכב’, טיול בו ישנים במקום מרכזי אחד, אליו חוזרים מדי לילה, ללא החלפות בין מלונות שונים מדי יום. במיוחד אם הטיול הוא בסדר גודל של שבוע, בו הזמן לא רב, וחבל לבזבז זמן על מעבר בין בתי מלון שונים. טיול מסוג כזה, מאפשר למטייל לשלוט באופן מסודר יותר על שעות ההגעה והעזיבה בכל יום, מאפשר לנצל את מירב שעות היום, והדבר החשוב ביותר – להתאים את עצמנו אל זמני השבת/התפילות.

מה זה טיול כוכב

לרוב, מומלץ מאוד לישון בעיירה סרמיונה, אשר ממוקמת על גדות אגם גארדה המפורסם. מיקום עיירה זו הוא מרכזי מאוד, ממנה ניתן להגיע לכל היעדים המרכזיים בצפון איטליה באמצעות נסיעה לא ארוכה ברכב.
מומלץ לנצל את הרכב השכור כדי לערוך טיולי כוכב בין ונציה, הדולמיטים, גארדה, סרמיונה ופאדובה. אם הגעתם לפאדובה, מומלץ לא לוותר על ביקור בגטו היהודי הנמצא בעיר.

כמו כן, באגם גארדה נמצא פארק השעשועים “גארדה לנד” ולא רחוק ממנו יש את פארק המים המפורסם Aquaparadise שמתאים לילדים ולמשפחות.

בנוסף, העיירה סרמיונה, מציעה מקומות לינה כשרים ובעלי בית כנסת. ביום השבת עצמו, ניתן לטייל בעיירה הקסומה ולנצל את יום הטיול, גם תוך כדי שמירת השבת.

תחבורה

השכרת אוטו היא השיטה הנוחה ביותר לטייל בצפון איטליה, במיוחד לשומרי מסורת ודת. כך, ניתן לשלוט באופן מלא על זמני הטיול, ולא להיות תלויים במערכת השעות של התחבורה הציבורית ולהימנע מאפשרות של כניסת השבת באמצע הדרך, על ידי חישוב זמנים נכון. השכרת האוטו יכולה להתבצע במילאנו בשדה התעופה, מכל אחת מחברות הכרת הרכב הנמצאות בשדה עצמו, ומשם כטיול בצורת ‘כוכב’, באמצעות הרכב.

מקומות לינה כשרים באיטליה

בצפון איטליה, אין בעיית לינה במקומות כשרים. מספר ערים, ביניהן סרמיונה מילאנו, וונציה מציעות בתי מלון כשרים, בהם מקווה, מעליות שבת ארוחות כשרות, בהשגחת הרבנות המקומית.

רשתות הסופר- מרקט

ברשתות הסופר- מרקט הגדולות באיטליה נמכרים בנוסף למוצרים שאינם כשרים גם מוצרים כשרים. מדי מספר חודשים, התעדכנת הרשימה המושגחת על ידי הרבנים של איטליה. ברשימה זו, מצוינים המוצרים הכשרים שנמצאים ברוב רשתות השיווק הגדולות. לרשימה, אנא הקליקו: http://www.italykosherunion.it/en/kosher-products-list/

בתי חב”ד באיטליה

 • בית חב”ד ונציה – ממוקם בכתובת Calle Farnese 2884, Venezia וניתן להשיג בטלפון +393381011540. על מנת להירשם לאורחת שבת, צרו קשר באמצעות כתובת המייל :info@jewishvenice.org
 • בית חב”ד מילאנו – ממוקם בכתובת 20146, MILAN. ניתן להשיג בטלפון +390247712325
 • בית חב”ד ורונה – ממוקם בכתובת 37121, MILAN. ניתן להשיג בטלפון +393484206418.
 • אתר בתי חב”ד באיטליה ליצירת קשר ולפרטים נוספים: https://he.chabad.org/centers/default_cdo/country/Italy

מסעדות כשרות ומומלצות

 • אגם גארדה – מסעדת מלון אולימפיק (OLYMPIC), ניתן להזמין ארוחות שבת מוכנות. המלון ממוקם בכתובת Via Lugana Marina 2, Sirmione, ניתן להזמין מקום או ארוחות בלבד באמצעות הטלפון: +390309904794.

שעות הפתיחה: 07:30-09:30 , 12:30-14:30, 19:30-21:30.

 • ונציה – מסעדת גימל גארדן (Ghimel garden) מסעדה חלבית כשרה בגטו היהודי של ונציה. שעות פתיחה: א-ה 09:00-23:00, שישי 09:00-16:00, מוצ”ש 17:00-23:00.
 • ונציה – מסעדת גם-גם (Gam-Gam) מסעדה בשרית בבעלות בית חב”ד ונציה. שעות פתיחה: א-ה, 12:00-23:00, אפשר להזמין מקומות מראש לארוחת שבת. תעודת כשרות: חב”ד. המסעדה ממוקמת בכתובת: Cannaregio 1122, Venice וניתן ליצור קשר בטלפון: 1495 523 041 39+
 • מילאנו – מסעדת כרמל (CARMEL), מסעדה כשרה המגישה אוכל ישראלי, ים תיכוני, צמחוני, שתזכיר לכם את תענוגות המטבח הישראלי. כתובת: Viale S. Gimignano, 10, 20146 Milano, Italy. ניתן ליצור קשר בטלפון: +39 02 416368.
 • מילאנו – מסעדה בשרית כשרה במילאנו. שעות פתיחה: ראשון-חמישי 12:00-14:30,19:00-23:30. סוג כשרות: הרבנות הראשית מילאנו. המסעדה ממוקמת בכתובת Via Washington 9, milano

הצעה לתכנון מסלול באווירת היהדות ושמירת השבת – סוף שבוע בסרמיונה

 • יום א’ – לאחר נחיתה במילאנו, השכרת רכב וטיול לאורך אגם לוגאנו, משם ביקור בעיירה לוגאנו שבשוויץ, אל תדאגו, אפילו לא תרגישו שחציתם את הגבול למדינה אחרת. שם, סיור בעיר לוגאנו על גדות האגם, ונסיעה לבית המלון בסרמיונה עם אגם גארדה.
 • יום ב’– עלייה להרי הדולומיטים וטיול רגלי בין הנופים היפים ביותר באירופה. נסיעה דרך נופים של הרים, אגמים, עיירות וכפרים. ציוריים. אפשרות לעלייה ברכבל למספר פסגות באזור. לקראת הערב חזרה ולינה במלון בסרמיונה.
 • יום ג’טיול סביב אגם גארדה ועצירה בעיירות במקיפות אותו – לסיזה וריבה דל גארדה.
 • יום ד’ – ונציה. ביקור בגטו היהודי הראשון בעולם, ביקור בבתי הכנסת באזור הגטו עצמו, ניתן לבקר גם במוזיאון היהודי שבמקום. הליכה בסמטאות העיר עד לכיכר סאן מרקו. לקראת הערב חזרה לסרמיונה.
 • יום הורונה, פיאצה ‘ברה’, ה’ארנה’, סימטאות העיר וכמובן ביקור בביתה של יוליה והמרפסת המפורסמת. לקראת הערב חזרה לסרמיונה.
 • שישי ושבת – התארגנות לארוחת שישי ולקבלת השבת, ארוחת שבת גדולה במלון עצמו, ובמהלך השבת טיול רגלי בעיירה סרמיונה, עיירה קטנה וציורית, בה ניתן לשבת על גדות אגם גארדה, ליהנות מטיול ברחובותיה, ולהתרשם מהמבצר המרשים שבה

מפת מסלול:

הצעה לתכנון מסלול באווירת היהדות ושמירת השבת – סוף שבוע בונציה

 • יום א’ – לאחר נחיתה במילאנו, השכרת רכב וטיול לאורך אגם לוגאנו, משם ביקור בעיירה לוגאנו שבשוויץ, אל תדאגו, אפילו לא תרגישו שחציתם את הגבול למדינה אחרת. שם, סיור בעיר לוגאנו על גדות האגם, ונסיעה לבית המלון בסרמיונה עם אגם גארדה.
 • יום ב’עלייה להרי הדולומיטים וטיול רגלי בין הנופים היפים ביותר באירופה. נסיעה דרך נופים של הרים, אגמים, עיירות וכפרים. ציוריים. אפשרות לעלייה ברכבל למספר פסגות באזור. לקראת הערב חזרה ולינה במלון בסרמיונה.
 • יום ג’ – טיול סביב אגם גארדה ועצירה בעיירות במקיפות אותו – לסיזה וריבה דל גארדה.
 • יום ד’בוקר וסיור רגלי בעיירה סרמיונה. עיירה קנה וציורית, בה ניתן לשבת על גדות אגם גארדה, ליהנות מטיול ברחובותיה, ולהתרשם מהמבצר המרשים שבה
 • יום ה‘ – עוזבים את סרמיונה, ביום זה נטייל בורונה, פיאצה ‘ברה’, ה’ארנה’, סימטאות העיר וכמובן ביקור בביתה של יוליה והמרפסת המפורסמת. לקראת הערב הגעה לונציה.
 • שישי ושבת – ונציה. שייט ביום שישי בתעלות והקפת העיר באמצעות סירה, התארגנויות לשבת, ארוחת שבת. ביקור בגטו היהודי הראשון בעולם, ביקור בבתי הכנסת באזור הגטו עצמו, ניתן לבקר גם במוזיאון היהודי שבמקום. הליכה בסמטאות העיר עד לכיכר סאן מרקו והתרשמות מהעיר המדהימה והרומנטית.
מאמר נגמר, אך שאלות נשארו?

4 thoughts

 1. יסמין הגיב:

  טיול כשר מאורגן

  1. אלכסנדר הגיב:

   שלום!
   אני לא עוסק בטיולים מאורגנים, אבל אני יכול לעזור לכם לבנות טיול עצמאי כשר ולטעמי הרבה יותר מעניין מכל טיול מאורגן שקיים.
   עלות בניית מסלול אישי – 400 ש”ח
   אם זה משהו רלוונטי – אתם יכולים לפנות ל ‫info@north-italy.co.il‬

 2. גבאי מיכאל הגיב:

  צפון איטליה ב מצוה

  1. אלכסנדר הגיב:

   כמובן שצפון איטליה – אזור מדהים ומאד מתאים לטיול בר מצווה.
   יש כאן גם פארק שעשועים הגדול באיטליה – גארדלנד, נופים מדהימים ואטרקציות רבות אחרות.

   כמו כן כפי שאני מסביר באתר – יש לי שירות של בניית מסלול אישי –

   תמורת 400 ש”ח בלבד אני בונה מסלול מיוחד עבורכם
   הכולל אטרקציות, מסלול מחולק לפי ימים, טיפים לחניה, השכרת רכב באיטליה
   אטרקציות מיוחדות ופחות ידועות
   ממש ספר אישי הכולל הכל

   אני גם עוזר למצוא בתי מלון איכותיים במחיר טוב

   אם אתם מעוניינים בשירות תכתבו ל
   info@north-italy.co.il
   או בטלפון / ווטסאפ – 054-6850749
   ואשמח לבנות יחד אתכם טיול בר מצווה מושלם שלכם