נמל התעופה של בולוניה

שדה התעופה של בולוניה הוא אחד נמלי התעופה העמוסים באיטליה, מה שאומר שישנן לא מעט דרכים כדי להגיע ממנו לאתרי נופש, בתי מלון או ערים אחרות. הדבר העיקרי הוא למצוא את המסלול הקצר ביותר ולבדוק את לוח הזמנים של תחבורה ציבורית, ובמקרה של הזמנת מונית או השכרת רכב עליכם למצוא את ההצעה הכי משתלמת עבורכם מבחינת יחס מחיר-איכות.

נמל התעופה הבינלאומי של בולוניה (קוד יאט”א – BLQ, קוד איקא״ו – LIPE) נוסד בשנת 1931 ביוזמתו של מועדון הטיסות המקומי שבשכונת בורגו פנגיאלה (שהייתה באותו זמן מושב) במרחק של 7 ק”מ צפון-מערבה ממרכז העיר.

לאחר התרחבות משמעותית בשנות ה-90 הפך שדה התעופה של בולוניה לנמל תעופה בינלאומי וקיבל את שמו של האדם המקומי המפרוסם ביותר – אלחוטאי וממציא גוליילמו מרקוני.

כיום, נמל התעופה של בולוניה משרת יותר מ-6 מיליון נוסעים בשנה (מקום שביעי באיטליה). אורכו של מסלול ההמראה – 2800 מטרים. בדצמבר 2014, נפתח כאן טרמינל נוסעים חדש שנפרש בשטח של 5360 מ”ר, דבר שסייע להגדיל את הקיבולת  ב-1.5 מיליון אנשים בשנה לפחות.

אוטובוסים משדה התעופה של בולוניה

בולוניה היא אחת ממרכזי התחבורה החשובים ביותר באיטליה, וממנו בקלות ניתן להגיע כמעט לכל יעד בחצי האי האפניני. משעות הבוקר המוקדמות ועד שעות הלילה המאוחרות (מ-05:18 עד 23:36) כל 15-30 דקות מנמל התעופה של בולוניה לכיוון תחנת הרכבת המרכזית (Bologna Stazione) יוצאים שאטלים של חברת TPER. במקום מספר הקו בשלט ש תלוי על השמשה שלהם רשום BLQ. זמן הנסיעה – 18-20 דקות, מחיר הכרטיס – 6 יורו (2015).

בכל יום לתחנת רכבת זו מגיעות 800 רכבות אזוריות ורכבות לנסיעות ארוכות טווח. כאן ניתן לבדוק את לוח הזמנים של רכבות מהירות לערים הראשיות של איטליה, אשר עוברות דרך תחנת רכבת בבולוניה וגם לבצע רכישה מכוונת של הכרטיסים. מידע שימושי נוסף אפשר לקבל מהכתבה שלנו “רכבות באיטליה: לוחות זמנים ורכשית כרטיסים”.

קו אוטובוס חשוב נוסף שיוצא משדה התעופה של בולוניה הוא קו מספר 54 שפועל מהשעה 06:00 עד השעה 20:20, מרווח הזמן בין האוטובוסים – שעה (האוטובוס האחרון – שעה ו-20 דקות). אוטובוס זה מגיע מנמל התעופה של בולוניה לפרבר של וילאג’יו – ספרנזה. מחיר הנסיעה הינו 1.30 יורו (2015). על מנת לעבור לרכבת, עליכם לרדת בתחנת “בורגו פאניגלה סטציונה”. אך תשימו לב שמתחנה זו יש רכבות רק לכיוון פיסטויה (קו Porretana), לכן תהיו ערניים כדי לא לנסוע לשווא.

דרך נמל התעופה של בולוניה עוברים גם שאטלים בינעירוניים שמגיעים:

• לאסקולי-פיצ’נו דרך רימיני (פעם ביום, זמן הנסיעה –  4 שעות, עלות הנסיעה – 32 יורו);

• לצ’רביה דרך ראבנה (4 פעמים ביום, החל ממאי ועד ספטמבר, זמן הנסיעה – שעתיים);

• לפרארה (8 פעמים ביום, זמן הנסיעה – שעה, עלות הנסיעה – 15 יורו);

• לפירנצה (10 פעמים ביום, זמן הנסיעה – שעה ו-20 דקות, עלות הנסיעה – 20 יורו);

• למודנה (6 פעמים ביום, זמן הנסיעה – 50 דקות, עלות הנסיעה – 15 יורו);

מוניות מנמל התעופה של בולוניה

להגיע מנמל התעופה של בולוניה אל יעד הרצוי ניתן גם במונית. תוכלו לתפוס אותה ליד הטרמינל אך אין זה תמיד הפיתרון אידיאלי, במיוחד כאשר מדובר בנסיעות ארוכות. הרשויות האיטלקיות מנהלות מלחמה ארוכת טווח ולא תמיד מוצלחת עם נהגי מוניות אשר אוהבים לגבות מחיר גבוה יותר מהתייר התמים. ולמרות שכיום מקרים נפוצים פחות, אך עדיין אינם נדירים.

מה שמקשה על העניין הוא תהליך תמחור מסובך. התעריפים, שגם בשעות היום אינם זולים במיוחד, בלילה (מ-22:00 עד 06:00) עולים רשמית ב-25%, ובימי חג וסופ”ש ב-10%. כל מזוודה משולמת בנפרד. ואם אתם מתכננים מה שנקרא “הזמנה לא סטנדרטית”, תוסיפו למחיר זה עוד 10-20% בכל שעות הימימה ובכל יום בשבוע. הזמנת מונית מנמל התעופה של בולוניה בטלפון תקפיץ את המחיר בעוד 2-3 יורו, כמו גם ההמתנה של הנהג לנוסע (החל מ-0.4 יורו לדקה).

על מנת לא להיכנס לחשבון המסובך הזה ולא לשאת בהשלכות, מומלץ להזמין מונית דרך האינטרנט. במקרה זה, נהג פוגש את הנוסעים ביציאה מאזור קבלת המזוודות עם שלט בידו, עליו רשום השם שלכם. עיכוב בטיסה גם לא מהווה בעיה: אם הזמנתם מונית דרך האינטרנט הנהג בעצמו יעקוב אחרי לוח הזמנים של טיסות ויגיע בדיוק בזמן. מחיר הנסיעה, שמחושבת בעת ביצוע ההזמנה, ישאר ללא שינוי.

לחשב את עלות הנסיעה במונית משדה התעופה אל היעד הרצוי, לקבל הפרטים לגבי פגישה עם נהג ולבצע הזמנה ניתן באתר של שירותי מוניות.

השרכת רכב

דרך נוספת להגיע מנמל התעופה של בולוניה לכל נקודה באיטלה היא השכרת רכב. נמל התעופה עצמו לא מספק שירות מסוג זה אך בשטחו פועל מספר רב של חברות אירופיות ואיטלקיות שעוסקות בהשכרת רכב.

המגוון הענק של הרכבים המוצעים בנמל התעופה של בולוניה משתווה לטווח הרחב של המחירים שלהם. כך שהבדל במחיר להשכרת רכב מאותו סוג, אפילו בין חברות שכנות, יכול להיות מאוד משמעותי. הרבה פעמים חברות אלה עושות טריקים שונים על מנת למשוך אליהן לקוחות: מגבילים את הקילומטראז’ היומי, מקצצים בביטוח , וכו’. כל הניואנסים הללו, הלקוח לרוב מגלה אחרי חתם על החוזה, כאשר כבר אי אפשר לשנות דבר.

אירופאים חכמים מזמן הצליחו להתגבר על הטריקים האלה באמצעות שירותי השוואת מחירים. אחד השירותים הפופולריים מסוג זה הינו Rentalcars שעובד באותה שיטה כמו גם האתר המפורסם לחיפוש בתי מלון Booking.com. בזכות מסד הנתונים המובנה של חברות להשכרת רכב, הצגת רשימת תנאים שהן מציעות, מחירים ובחירה רחבה של הרכבים המערכת בתוך שניות ספורות מזהה הצעות באזור הנדרש ומסדרגת אותן בהתאם לרצונו של הלקוח, דבר שמסייע בזמן קצר למצוא את האופציה המשתלמת ביותר ללא צורך בסקר שוק עצמאי.