“הסעודה האחרונה” של לאונרדו דה וינצ’י

בין כל יצירותיו של לאונרדו דה וינצ’י (Leonardo di ser Piero da Vinci) ששרדו עד ימינו, פרסקו של הסעודה האחרונה (L’Ultima Cena) במילאנו (Milano) היא בהחלט אחת העבודות החשובות ביותר.

וכך טוענים אפילו אלה שמנסים להוכיח ללא הרף כי העלילה שלה שונה לחלוטין מהאירועים המתוארים בברית החדשה.

מסלולים מוכנים לאיטליה ב87 שקלים

האמנם, העניין הוא לא בעלילה ואף לא במסר שהאמן רצה לכאורה להעביר כאשר ייצר את ציור הקיר המפורסם באולם האוכל של המנזר סנטה מריה דלה גרציה (Chiesa e Convento Domenicano di Santa Maria delle Grazie)…

“הסעודה האחרונה” של לאונרדו דה וינצ’י. הדרך ממחשבה ליצירה

תעלומה אחת עוררה עניין אצל לאונרדו. הוא החליט לחקור לעומק את חוקי הפרספקטיבה האווירית, שלפיהם ככל שעצם נמצא במרחק רב יותר, כך צבעו מטושטוש יותר.

האמן יצר סדרה של סקיצות ומספר ציורים, בהם לראשונה מופיע ספומטו – ערפול קל עם גבולות מטושטשים והצללה עדינה שלאחר מכן הפכה לאחד המאפיינים של יצירותיו.

הקליקו כאן לבניית מסלול אישי

כמו כן, התעניין לאונרדו גם בנושא ארגון המרחב על הבד – פרספקטיבה לינארית ובעיית “היחס הזהב”.

באותה תקופה (בשנת 1490) הוא גם ייצר את ציורו המפורסם “האדם הוויטרובי” (Homo vitruvianus) אשר מדגים את הפרופורציות המדויקות של גוף האדם.

לבקר את הסעודה האחרונה
תמונה: ציור של בן אדם עם פרופורציות אידיאליות

אך ההזדמנות לעבור מתאוריה לפרקטיקה בשלושת התחומים אלה הופיעה רק בשנת 1494.

זהו התאריך אותו מרבית החוקרים מציינים כנקודת ההתחליה: הסעודה האחרונה של לאונרדו דה וינצ’י, שהייתה קיימת עד אותו הזמן רק בדמיון של האמן, החלה ללבוש את צורותיה על הקיר של המנזר.

גודלו של הפרסקו הוא 460×880 ס”מ. העבודה נמשכה עד שנת 1498.

בניסיון לתת יותר נפח לדמויות ולהעניק להן מראה טבעי, לאונרדו, אשר נסחף עם הרעיון להציג את חוקי הפרספקטיבה האווירית על גבי פני שטח סטטי, מצייר את אולם האוכל על טיח יבש רגיל באמצעות צבעי שמן ולא בטמפרה על גבי טיח לח כפי שזה היה מקובל באותה תקופה.

אבל זה היה לא יותר מאשר ניסוי (אם כי תמורת תגמול כספי נדיב), והעלילה כאן לא שיחקה תפקיד משמעותי עבור האמן. הדבר החושב היה ליצור מרחב הרמוני בעזרת חישובים מדויקים.

“מָצָאתִי אַלְגֶּבְּרָה בְּכָל הַרְמוֹנְיָה”, כפי שיכתוב גאון אחר כמה מאות שנים מאוחר יותר.

מסלולים מוכנים לאיטליה ב87 שקלים

האגדה מספרת שאב המנזר סנטה מריה דלה גרציה כל הזמן האיץ את לאונרדו, ובתור נקמה צייר האמן את יהודה איש קריות דומה לאותו כומר.

ייתכן שזו רק אגדה: באותה עת בקרב דומיניקנים היו הרבה אמנים מפורסמים, לכן אנשי כנסייה ידעו להעריך עובדה מסוג זה גם כספית וגם מבחינת הזמנים.

הניסוי של לאונרדו צלח רק חלקית: תוך זמן קצר הוא נדרש לתקן את צבעי השמן באותה טמפרה. עם זאת, הצבעים שבהסתכלות ממרחק מעניקים לדמותם של ישוע ותלמידיו את הטבעיות, נשארו ללא שינוי.

אבל יותר מכל בני זמנו של האמן נדהמו מאשליה של מרחב ענק מאחורי השולחן שפתאום מתמזג עם מרחב במציאות, סופג את צורותיו וגורם לצופים להרגיש ממש בתוך פרסקו.

בואו לבנות יחד איתי את המסלול שלכם

כוח השפעה של הציור על הצופה הוא כה חזק שאפילו חוקרים מן השורה הראשונה כמעט ולא שמים דגש על מה שגלוי לעין אלא מתעמקים לתוך הסמליות והעלילה.

למרות שהאפקט המדהים של הסעודה האחרונה הוא בסך הכל התוצאה של עבודה קשה וחישוב קר, מעין משוואה שמבוססת על חוקי טבע, להם לאנורדו ציית כל חייו – עם זאת, האם אפשר להסתפק רק בטענה זו? התשובה לשאלה מסוג זה כל אחד צריך למצוא בעצמו.

כיצד אפשר לצפות בציור “הסעודה האחרונה”?

אף עתק, גם אם הוא הכי מדויק, לא מסוגל להעביר את כוח הגאונות של לאונרדו שניסה והצליח לפתור את אחד הסודות המורכבים ביותר של הטבע דרך יצירת פרסקו “הסעודה האחרונה” שבמילאנו.

ציור קיר זה עדיין מעטר את אחד הקירות של אולם האוכל בסנטה מריה דלה גרציה

כתובת: Piazza di Santa Maria delle Grazie, 20123 Milano MI

הכנסייה פתוחה לציבור:

  • מ-07:30 עד 19:00 (עם הפסקה מ-12:00 עד 15:00);
  • לפני חגים ובחגים עצמם בסנטה מריה דלה גרציה ניתן לבקר בין 11:30 ל-18:30.

כניסה לאולם, בו נמצא הציור, מוגבלת. לפני כן, תצטרכו לרכוש כרטיס כניסה לאולם שמאפשר לצפות בציור במשך 15 דקות.

דרך אגב, רכישת כרטיסים היא לא משימה פשוטה. היות ו-“הסעודה האחרונה” נחשבת לאחת האטרקציות החשובות ביותר במילאנו, היא מאוד פופולרית בקרב אורחי העיר.

כרטיסי כניסה נרכשים חודשיים מראש, לכן הסיכוי לראות את הציור ללא הכנה מוקדמת הוא קלוש. כמו כן, לא תצליחו לקנות כרטיסים יד שניה עקב פיקוח קפדני מצד שירותי בטחון.

לכן, הדרך היחידה שנשארה לאלה שמתכננים לבקר באיטליה ולראות את “הסעודה האחרונה” היא לעשות הזמנה מקוונת.

מסלולים מוכנים לאיטליה ב87 שקלים

איפה קונים כרטיסים ל-“הסעודה האחרונה”?

“הסעודה האחרונה” תמיד הייתה האטרקציה הפופולרית ביותר בקרב התיירים. עם זאת, באותה תקופה, בה נכתבה הכתבה (2013), היה יותר קל להשיג את הכרטיסים.

נכון להיום (בשנת 2019), לאחר סקירת אפשרויות רכישה, אנו חייבים להודות כי הכל הפך להיות הרבה יותר מסובך.

הגבלת כמות הכרטיסים הובילה לכך שחברות תיירות רבות מנפחות מחירים ללא כל בושה. לעתים קרובות אנשים מוכנים לשלם עד 100 דולר לכרטיס רק כדי לראות את ציור הקיר.

לחצו ותתחילו לבנות את המסלול לאיטליה

עם זאת, ישנן מספר דרכים לראות את “הסעודה אחרונה” במחיר סביר.

דרך 1: Weekend in Italy

Weekend in Italy הוא אתר האינטרנט, בו תוכלו לחפש כרטיסים בלי לשלם יותר מדי כסף עבור סיור. האתר נחשב לספק העיקרי להרבה סוכנויות תיירות בינלאומיות, אך גם פה יש את המאפיינים משלו.

כרטיסים ל-“הסעודה האחרונה” ניתן לרכוש אך ורק בחבילה עם עוד סיורים. למשל, אתם יכולים לשלב אותה עם סיור בגלריה בררה, קודקס אטלנטיקוס בספרייה האמברוזיאנית או לקחת Milano Card ל-24 שעות.

איך לרכוש כרטיסים להסעודה האחרונה
תמונה: צילום מסך של אתר בו ניתן לרכוש את הכרטיסים לתצוגת “הסעודה האחרונה”

אם תבחרו רק את האופציה של “הסעודה האחרונה”, המערכת פשוט לא תיתן לכם להמשיך בתהליך ההזמנה.

אך מכיוון שאלה האטרקציות החשובות ביותר במילאנו, זוהי דרך נהדרת לבנות מסלול מעניין לכל היום.

דרך 2: סיור עם כניסה לאולם של “הסעודה האחרונה”.

דרך נוספת לראות את “הסעודה האחרונה” היא לעשות את זה במסגרת סיור בשפה האנגלית.

כך עושים הרבה תיירים ולא רק דובר עברית, מכיוון שלרוב יהיה זה הרבה יותר פשוט וזול ללכת לסיור (אפילו אם הוא מתקיים באנגלית) מאשר לקנות כרטיסים בחוץ במחירים מופרזים.

לקבל יותר מידע ולהזמין את הסיור ניתן בעמוד זה.

סרטון קצר על “הסעודה האחרונה” של לאונרדו דה וינצ’י

מאמר נגמר, אך שאלות נשארו?