נמל התעופה של קטניה (סיציליה)

נמל התעופה הבינלאומי של קטניה (קוד איקא”ו – CTA) נוסד בשנת 1924 בעיירה בשם פונטנרוסה. כיום המחרק בין העיר לשדה התעופה הינו 5 ק”מ בלבד.
בתחילת המאה החדשה עלה צורך בבניית טרמינל חדש, אשר נפתח ב-5 למאי 2007. הוא נקרא על שם המלחין האיטלקי המפורסם וינצ’נצו בליני, שנולד בקטניה. כך שעל גבי הכרטיס רושמים או “נמל התעופה של קטניה” או “פונטנרוסה” או “וינצ’נצו בליני”.
שדה התעופה מקבל ושולח גם טיסות פנימיות וגם טיסות בינלאומיות (אירופה, המזרח התיכון).

מפה של נמל התעופה ולוח נחיתות והמראות
עם זאת, זרימת נוסעים גדולה לא אומרת שום דבר על הגודל של הטרמינל עצמו. להיפך, תיירים מתארים אותו כקומפקטי בנוי בצורה חכמה.
את מפת נמל התעופה של קטניה ושל השטח הסמוך ניתן למצוא באתר הרשמי שלו. הודות לפיקטוגרמות שמצוירות בצורה מאוד ברורה, גם בלי לדבר איטלקית, לא תתקשו להבין לאן ללכת כדי לעלות למטוס או היכן אתם אמורים לפגוש את קרובי משפחה. בשטח של הטרמינל ובכניסה אליו גם תוכלו למצוא את המפה של נמל התעופה באנגלית ובאיטלקית.

לברר את זמן הנחיתה וההמראה וגם להתעדכן בסטטוס של הטיסה ניתן בלוח טיסות של נמל התעופה באתר הרשמי שלו.

אוטובוסים משדה התעופה של קטניה לכיוון העיר
קטניה יכולה להיות גם היעד הסופי וגם נקודת מעבר לעיר או אפילו למדינה אחרת (למשל, למלטה, אליה יש מעבורות סדירות). אוטובוסים מספר 457 (בנוסף למספר יש לו גם לוגו של חברת Alibus) משדה התעופה לעיר (או יותר נכון לתחנת רכבת) פועלים מ-05:00 עד 24:00 ויוצאים כל 20 דקות. את לוח הזמנים של הקו הזה ניתן למוצא באתר הרשמי של חברת תחבורה AMT.
את הכרטיסים אפשר לרכוש בקופה שנמצאת בתחנה עצמה ליד הטרמינל הישן, במרחק של 150 מ’ מהטרמינל החדש. מחיר הכרטיס ל-90 דקות הוא 1 יורו (2016), זמן הנסיעה לעיר – 20 דקות. אם אתם צריכים לעשות החלפה בתחנת רכבת או בתחנות ביניים, הכרטיס עדיין יהיה בתוקף.

כמו כן, לחברת AMT יש הסכם עם חברת רכבות תחת חסותה של עיריית קטניה. לכן עם כרטיס זה ניתן להגיע ברכבת לבית מלון אם הוא נמצא בתחומי העיר. בשביל מספר נסיעות יותר משתלם לקנות כרטיס יומי שעולה 2.5 יורו (2016).
דרך נמל התעופה של קטניה עוברים גם האוטובוסים שנוסעים לטאורמינה. עלות הנסיעה היא 8 יורו (2016). שאר האוטובוסים הבינעירוניים (של חברות ETNA ו-SAIS) לפלרמו, אגריג’נטו, מסינה ואפילו לרומא, עוצרים בכיכר ג’ובאני ה-23 (Piazza Giovanni XXIII), בה נמצאת תחנת רכבת.
אוטובוסים של חברת Interbus יוצאים מכיכר ארמרינה (iazza ArmerinaP) לכיוון טאורמינה וסירקוזה. מרחוב לואיג’י סטורצו 220 (, 220via Luigi Sturzo) יש אוטובוסים של חברת A.S.T. שנוסעים לרגוזה, וגם עושים טיולים (למשל למודיקה או לוילה פלגוניה) ומסיעים את התיירים עד לרציף ממנו יש מעבורת לכיוון פורצאלו.

מוניות מנמל התעופה
מוניות מנמל התעופה לקטניה נמצאות משמאל ליציאה מהטרמילה, ליד הטרמינל הישן.
עם זאת, נוסעים שאינם בעלי ידע בסיסי לפחות באיטלקית, צריכים לדעת שהרשויות האיטלקיות כבר במשך שנים רבות מנהלות מלחמה נגד נהגי מוניות שמנסים להרוויח על התייר התמים – בדיוק כמו במדינה שלנו.
כמובן שלא כל הנהגים הם כאלה, אבל תסכימו שלעשות סיבובים כדי להעלות את הסכום במונה – דבר לא הכי נעים. במיוחד כשהנהג יכול להעמיד פנים שאינו מבין אנגלית (תופעה מאוד נפוצה באיטליה).
להימנע מבעיות אלה ניתן באמצעות הזמנת מונית משדה תעופה של קטניה דרך האינטרנט. שירות זה התפתח עם התפשטות האינטרנט והפך לפופולרי מאוד בסיציליה.

בהזמת מונית דרך האינטרנט, הנהג פוגש את הנוסעים ביציאה מאזור קבלת המזוודות עם שלט בידו, עליו רשום השם שלכם. היתרון העיקרי בהזמנת מונית באינטרנט הוא שהמחיר נקבע מראש (עוד לפני ביצוע ההזמנה), לכן לנהג אין שום עניין להתחיל לעשות סיבובים.
פרטי הנסיעה נשלחים לדוא”ל שנוסע, אותו הוא ציין בעת ההזמנה.
כמו כן, יש לשים לב כי קיים הבדל במחיר בין סוגים ובין הגדלים שונים של הרכבים. כך, למשל, ניתן להזמין רכב עבור חבורה גדולה של אנשים או לצורך העברת מטען גדול. בכל מקרה, את כל הפרטים לגבי שירות זה עדיף לברר באתר הרשמי. כאן אפשר גם בחינם לחשב את עלות הנסיעה.

השכרת רכב בנמל התעופה
להזמין העברה או להשכיר רכב כדי לעשות טיול בסיציליה זוהי משימה לא קשה במיוחד. בשטח של הטרמינל ישנם משרדים של כמעט כל החברות הבינלאומיות המובילות כגון Hertz, Sixt, Avis, Europcar ועוד.
עם זאת, השכרת רכב בנמל התעופה עצמו הינה יקרה יותר וגם לא תמיד אפשר לבחור את האופציה הטובה, במיוחד בשיא העונה.

לעבור בין משרדים של כל החברות כאשר אתם קצרים בזמן או מוגבלים בתקציב זו גם לא חוויה הכי נעימה. בייחוד כאשר הרבה תנאים (כגון, תנאי ביטוח, קילומטראז’ מוגבל) צפים כבר לאחר סגירת העסקה ולא ניתן לגלות אותם אם אתם עוברים על החוזה ברירוף.
על מנת לא להרוס לעצמכם את הטיול, כדאי מראש להשוות בין הצעות מחברות שונות. במיוחד שבאירופה כבר מזמן משתמשים בשירותים שמאפשרים לבצע תהליך סינון בכדי לבחור את ההצעה הטובה ביותר תוך מספר דקות.
אחד מהשירותים הללו, שנקרא Rentalcars, פותח על ידי יוצריו של אתר המלונות הפופולרי Booking.com.
מנוע חיפוש של Rentalcars מאפשר לא רק תוך זמן קצר לקבל את ההצעות הטובות ביותר להשכרת רכב בכל מקום בעולם, אלא גם לבצע הזמנה מיידית לפני שהמחיר השתנה. אופציה זו נוחה במיוחד בשיא העונה בסיציליה כאשר מחירים משתנים כמעט כל שעה.